Biyokütle destekli manyetik nanomalzeme sentezi ve çevresel uygulamaları
Synthesis biomass-supported magnetic nanomaterials and their enviromental applications
  1. Tez No: 957111
  2. Yazar: VALEH ALIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDİHA AKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, tarımsal atık olan pirinç kabuğundan elde edilen silika ile manyetik nanopartikül (Si-MNP) sentezlenmiştir. Hazırlanan bu nanopartikül, tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılan Parlak Mavi G (PMG) boyar maddesinin sulu çözeltilerden giderimi amacıyla kullanılmıştır. Si-MNP, X-ışını kırınımı (XRD), Brunauer, Emmet ve Teller (BET), taramalı elektron mikroskobu (SEM), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektrofotometre (FT-IR) ve zeta potansiyeli kullanılarak karakterize edilmiştir. Kesikli sistemde pH, adsorban miktarı, temas süresi ve sıcaklık, PMG konsantrasyonu ve adsorpsiyon-desorpsiyon döngüsü, sürekli sistemde adsorban miktarı, akış hızı ve kırılma noktası parametreleri incelenmiştir. Adsorpsiyon kinetiği yalancı birinci dereceden, yalancı ikinci dereceden ve parçacık içi difüzyon kinetik modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Adsorpsiyon izotermi Langmuir, Freundlich ve Dubinin-Radushkevich (D-R) izoterm modeli kullanılarak hesaplanmıştır. Adsorpsiyon termodinamiği üç farklı sıcaklıkta çalışılmıştır. Si-MNP'nin gerçek atık su koşullarında kullanılabilirliğini gözlemlemek için tuz etkisi ve gerçek atık su çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, magnetic nanoparticles (Si-MNP) were synthesized with silica obtained from agricultural waste rice husk. This prepared nanoparticle was used for the removal of Brilliant Blue G (PMG) dye, which is widely used in the textile industry, from aqueous solutions. Si-MNP was characterized using X-ray diffraction (XRD), Brunauer, Emmet and Teller (BET), scanning electron microscope (SEM), Fourier transform infrared spectrophotometer (FT-IR) and zeta potential. pH, adsorbent amount, contact time and temperature, PMG concentration and adsorption-desorption cycle in batch system, adsorbent amount, flow rate and breakpoint parameters in continuous system were investigated. Adsorption kinetics were analyzed using pseudo-first-order, pseudo-second-order and intra-particle diffusion kinetic models. Adsorption isotherm was calculated using the Langmuir, Freundlich and Dubinin-Radushkevich (D-R) isotherm models. Adsorption thermodynamics was studied at three different temperatures. Salt effect and real wastewater studies were conducted to observe the usability of Si-MNP in real wastewater conditions.