Experimental investigation of shaped metal deposition process by pulsed tig-wire technique
Tel beslemeli darbeli tıg kaynak tekniği kullanılarak şekilli metal yığma işleminin deneysel incelenmesi
- Tez No: 444378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Tungsten asal gaz kaynak ark ısısı kullanılarak harici tel beslemeli şekilli metal yığma, yeni bir katmanlı üretim tekniği olarak adlandırılmakta ve soğuk metal telin ergitilerek bir zemin üzerine katman katman yağılması ile yoğun dolu metal parçaların üretiminde kullanılmaktadır. Bu çalışma, şekilli metal yığma işlemi üzerine çok geniş bir incelemeyi (tasarım, inşa, kontrol, mekanik özellikler, mikro ve makro yapı analizleri) içermektedir. Çalışmada kullanılan bütünleşik katmanlı üretim sistemi, metal yığma sürecinde teslim sürelerini azaltmak üzere geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, tasarlanan katmanlı üretim sisteminin, parça modelleme ve bölme, yığma yolu planlama ve parça yığma alanlarındaki kabiliyetlerini incelemekle beraber geliştirilen sistemin üretim limitlerini de raporlamaktır. Bu çalışmanın ayrıca diğer amacı östenitik paslanmaz çeliklerin tek katmanlı ve çok katmanlı yığma süreçlerinde temel mekanizmaları anlamaya çalışmaktır. Deneysel incelemelerde, sürekli ve darbeli TIG ark tipleri kullanılarak yığılmış parçaların kaliteleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular kullanılarak, SS308LSi alaşımının şekilli metal yığma işlemi için bir süreç penceresi oluşturulmuştur. Geliştirilen katmanlı üretim sistemi maksimum 400mm3 hacminde, doğrudan CAD verilerinden elde edilen net geometriye yakın metal parçaların üretilmesinde kullanılabilmektedir ve en az satın-al-uç oranı ile yüksek atık malzeme kazancı elde edilebilmektedir. Yüksek frekanslı darbeli ark ısısının kullanıldığı şekilli yığılmış metal parçalarda iyi derecede metalürjik bağlar, hatasız yığınlar ve yüksek mekanik özellikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shaped metal deposition using tungsten inert gas arc welding heat source is a novel additive manufacturing technique which can be used for fabricating solid dense parts by melting a cold wire on a substrate in a layer by layer manner. This work presents an extensive investigation (designing, constructing, controlling, mechanical properties, micro and macro-structural analysis etc.) of the shaped metal deposition process. An integrated additive manufacturing system was developed in order to reduce the lead time of the deposition process. The aim of this work is to investigate the designed additive manufacturing system capabilities about the part modeling and slicing, deposition-path planning, and the part deposition processes, as well as reporting the limitations of the developed system. This study aims also to develop a fundamental understanding of the mechanisms involved during the processing with a particular focus on single layer deposits and multilayers deposits of austenitic stainless steel. In the experimental investigations, continuous and pulsed TIG arc heat sources were used to be able to compare the resultant deposited part qualities. The results of this study have been used to form a shaped metal deposition process window for SS308LSi alloy. The developed system is capable of fabricating near-net-shaped metal components of maximum volume of 400 mm3 directly from CAD data with minimum buy-to-fly ratio and higher saving in waste material. The resultant deposited parts that were produced with pulsed current arc technique with relatively high frequencies, were observed that they all have good metullurgical bonding, defect free depositions, and high mechanical properties.