Code assessment and modeling of the axial capacity of recycled aggregate concrete filled steel tube stub columns
Geri kazanılmış agregalı beton dolgulu çelik tüp kısa kolonların eksenel yük kapasitesinin modellenmesi ve tasarım yönetmeliklerine göre değerlendirilmesi
- Tez No: 444389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, yaygın olarak kullanılan dört tasarım kodunun (Amerikan Beton Enstitüsü, Avrupa Şartnamesi, Japon Mimari Enstitüsü ve Çelik-Beton Kompozit Yapılar için Çin Tasarım Kodu) geri kazanılmış agregalı beton dolgulu çelik tüp kolonların eksenel yük kapasitelerinin hesaplanmasında uygulanabilirliğini değerlendirmek için deneysel veriler ve ilişkili analitik sonuçlar karşılaştırmalı olarak kullanılmıştır. Bu amaçla, eksenel basınç altındaki geri kazanılmış agregalı beton dolgulu dairesel kesitli çelik tüp kolonlara ait toplam 97 deneysel test sonuçları kullanılarak bu tip kompozit kolonların eksenel kapasitesini tahmin etmek için yeni bir analitik model önerilmiştir. Test numunelerinin boy-çap oranı 2 ila 3,5 arasında değişmekte olup, kısa kolonları temsil etmekte ve numunelerde genel burkulma hasarı oluşmamaktadır. Önerilen model gen ekspresyonu programlama tekniğinden yararlanılarak üretilmiştir. Tahmin modeli geliştirilmesi için kullanılan bağımsız değişkenler çelik tüpün dış çapı ve kalınlığı, kolon boyu, geri kazanılmış iri agrega kullanım oranı, beton basınç dayanımı ve çeliğin akma dayanımıdır. Kapasiteyi etkileyen her bir parametrenin katkısı istatistiksel analiz yöntemiyle de incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar önerilen modelin mevcut tasarım kodlarına göre geri kazanılmış agregalı beton dolgulu kompozit kolonların eksenel kapasitesini tahminini daha iyi yaptığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a wide range of experimental data and associated analytical results were utilized comparatively to assess the applicability of four widely used design codes (i.e., American Concrete Institute (ACI), Eurocode 4 (EC4), Architectural Institute of Japan (AIJ), and Chinese Design Code for Steel-Concrete Composite Structures (DL/T)) for calculating the capacity of recycled aggregate concrete filled steel tube (RACFST) columns. To this aim, a total of 97 experimental test results on the circular RACFST columns under axial compression were employed to propose a new model for predicting the axial capacity of such composite columns. The test specimens had a length to diameter ratio ranging from 2.0 to 3.5, indicating that they were the stub column and not failing in overall buckling. The proposed model was generated based the technique of gene-expression programming. The independent variables used for the development of the model were outer diameter and thickness of steel tube, length of the column, replacement ratio of recycled coarse aggregate, concrete compressive strength, and yield strength of the steel. A statistical analysis was also conducted to appraise the contributions of each parameter influencing the axial capacity. The analysis of the results exhibited that the proposed model gave reasonable predictions of the axial capacity of RACFST stub columns compared to the current design codes.