Enhancement of power stability and damping oscillation in multi machine system using SSSC with POD controller
POD kontrolü SSSC ile çoklu makine sisteminde sönümleme salınımlarının ve güç istikrarının iyileștirilmesi
- Tez No: 444393
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Güç sistemi sürekli ağır talep nedeniyle yüklendiğinde bu durum aktif ve reaktif gücün kararsız ve yetersiz olmasına neden olur. Tezde, dört makine, altı bara içeren çoklu makine sisteminde aktif ve reaktif güç ve aynı zamanda sönümleme salınımlarını telafi etmek için Statik Senkron Seri kompanzasyon (SSSC) kullanarak uygun bir yaklaşım sunulmuştur. SSSC güç iletim sistemlerinde kullanılan esnek alternatif akım iletim sistemi (FACTS) ailesinin en önemli seri kompanzasyonu olarak kabul edilebilir. Önerilen yaklaşımın benzetim çalışmaları SSSC ile, SSSC olmaksızın ve son olarak SSSC ve güç sistem söndürücü (POD) ile yapılmıştır. Benzetim çalışmaları SSSC kullanılmadığında sistemin salınımlarla kararsız olmaya başladığını gösterdi. Benzetim sonuçlarından SSSC'nin güç şebekesine dahil edildiğinde güç transferinin artığı ve salınımların azaldığı sonucu çıkartılabilir. SSSC, POD kontrol cihazı ile kullanıldığında sistem kontrol cihazı kullanılmadığı durumdan daha hızlı kararlı hale gelmektedir. Sonuç olarak, POD ve SSSC kullanımı ile sistem performansı büyük ölçüde iyileştirmiştir ve güç sistemi salınımları azaltılmıştır ve çok hızlı bir şekilde sönümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When power system is heavily loaded due to the continuous demand in this case causes active and reactive power to be instable and insufficient. In this thesis, a proper approach has been presented to compensate active and reactive power and also damping oscillations in a multi-machine system consisting of four machines, six buses using Static Synchronous Series Compensator (SSSC). SSSC can be considered one of the most significant series compensation of flexible alternating current transmission system (FACTS) family used in power transmission systems. Both single phase and three phase faults have been considered in the study. Simulation studies of the presented approach have done with SSSC, without SSSC, and finally with SSSC and Power System Damper (POD). Simulation results showed that the system became unstable with oscillations when SSSC has been not used. It can be concluded from simulation results that When SSSC is inserted in the power network, the power transfer is increased and oscillations are reduced. When SSSC is used with POD controller, the system becomes stable in faster way than without controller. In a result, the system performance has been greatly improved and power system oscillations have been reduced and damped out very quickly by using SSSC and POD.