Simulation of grid connected of hybrid renewable power system
Şebekeye bağlı hibrit yenilenebilir enerji sisteminin benzetimi
- Tez No: 444394
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tezde, fotovoltaik, sabit mıknatıslı senkron jeneratör temelli rüzgar türbini, dizel jeneratör ve batarya gibi farklı enerji kaynaklarından oluşan şebeke bağlantılı melez güç sisteminin modellenmesi çalışılmıştır. Fotovoltaik ve rüzgar türbini yenilenebilir enerji kaynakları melez güç sisteminin ana bileşenleri oluşturmaktadır. Çalışmada, melez sistem için bağımsız alt modellerin iyi performansını elde edebilmek için güç sistem kaynaklarının mimarisini analiz ettik. Ve sistem güvenilirliğini koruyarak kWh maliyeti en aza indirmek ve kullanabilirliği maksimum edebilmek için yük talebini sağlayan güç kaynağını seçtik. Melez güç sistemini en etkili şekilde çalıştırmak için kontrol stratejisi bu çalışmada ele alınan modele adapte edildi. Farklı güç kaynakları için melez güç sisteminin benzetim çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, modeling of grid connected hybrid power system consisting of different power sources as photovoltaic (PV), wind turbine based permanent magnet synchronous generator (PMSG), diesel generator and battery has been studied. Photovoltaic and wind turbine which are the renewable energy sources are composed of main components of hybrid power system. In this study, we have analyzed the architecture of power system sources to achieve a good performance of the individual sub models for the hybrid system. And we have chosen the source that can supply the load demand in order to minimize the kWh cost and maximum availability while preserving the reliability of the system. The control strategy has been adopted to the model considered in the study for operating the system (PV/wind/diesel/battery/grid) in the most efficient way. Simulation studies of hybrid power system for different power sources have been done.