A novel approach for heavy quarkonium spectra
Ağır kuark-antıkuark bağlı durum enerji analizi için yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 444395
  2. Yazar: YÜCEL CANÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, kuarklar arası etkileşim potasiyelleri kullanılarak relativistik olmayan çerçevede ağır ve bağlı kuark-antikuark sistemlerine ( and ) ait enerji durumları farklı bir kuramsal çerçevede analiz edildi. Bu amaçla ilkin, ağır kuark-antikuark bağlı sistemlerinin analizinde kullanılmak üzere Schrödinger denklemi yardımı ile literatürde sıklıkla karşılaşılan tam çözülebilen enerji-bağımlı potansiyeller ile kısmen/şartlı çözülebilir ve tam çözülemeyen etkileşim potansiyellerinin kuramsal analizini verebilen güçlü ve esnek bir formalizm geliştirildi. Tam çözülebilen sistemler üzerine yapılan ilk uygulama, potansiyeldeki enerjiye bağımlı terimin enerji değerlerini doyum noktasına ulaştırdığına ve bu doyma derecesinin pertürbasyonun büyüklüğü ile belirlendiğine açıklık getirdi. Tez kapsamında geliştirilen modelimizin ikinci uygulaması ise, lineer potansiyele ek olarak kuadratik ifade içeren üç terimli Coulomb potansiyeline ait elde edilen teorik bulgularla ilgili deneysel sonuçların ve literatürdeki diğer kuramsal tahminlerin karşılaştırılması dikkate alındığında, bahsedilen formalizmin farklı alanlarda başarıyla uygulanabilirliğini kanıtlamıştır. Son olarak, bu yeni kuramsal tekniğin tam çözülemeyen ve ilgili literatürde çok iyi bilinen Cornell potansiyeli için uygulama sonuçları ise geleneksel pertürbasyon tekniklerinin sınırlamaları ile ilgili literatürde sıkça tartışılan bazı hususlar üzerine ışık tutarak okuyucuya anlam derinliği kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, we attempt to investigate heavy quark systems ( and ) in the non-relativistic framework using phenomenological inter-quark potentials. For this reason, we have developed a powerful and flexible theoretical formalism, within the frame of the Schrödinger equation, to use for the analysis of heavy quarkonium systems involving exactly solvable energy-dependent potentials, together with quasi-/conditionally-solvable and non-solvable interaction potentials. Our first application to exactly solvable systems has clarified that energy dependent term in the potential leads to saturation of the spectra and degree of saturation is governed by the magnitude of perturbation. Second application to quasi-exactly solvable potentials, which is the Coulomb plus linear potential with a quadratic term, has justified the success of the present formalism due to its wide range of applicability, considering the comparison of the findings obtained by the present approach with those of experimental results and the other theoretical predictions in the related literature. Finally, the application of this new technique to also non-solvable systems involving Cornell potential has shed some light on the questions concerning with the limitations of the traditional perturbation techniques.