A.Ü. İbni Sina Hastanesi'nde hastane infeksiyonları prevelansı ve burada çalışan hemşirelerin hastane infeksiyonlarına ilişkin bilgi tutum ve davranışlarının araştırılması
- Tez No: 44441
- Danışmanlar: PROF.DR. FERDA ÖZYURDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
vn. ÖZET Bu araştırma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Îbni-Sina Hastanesinde 1-31 Ocak 1994 tarihleri arasında yatırılarak tetkik ve tedavi edilen hastalarda gelişen hastane infeksiyonu prevelansı ile hastane infeksiyonlanna ilişkin hemşirelerin bilgi düzeyini saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Yatırılarak tetkik ve tedavi edilen 2191 hastanın prospektif izlenmesiyle, hastane infeksiyonu prevelansı %4.60, hastane infeksiyonu hastalık prevelansı %5.88 olarak bulunmuştur. Araştırmanın hemşirelerin bilgi düzeyini saptama amacıyla yürütülen bölümünde ise; araştırma kapsamına giren 250 hemşirede ortalama bilgi puanı 19.92±6.04 olarak tespit edilmiştir (Hemşirelerin bilgi düzeylerine ilişkin toplam puanlama 0-44 puan aralığında tanımlanmıştır). Araştırma kapsamına alman hemşirelerin eğitim süreleri ve mesleki deneyim süreleri arttıkça bilgi puanlarında da artma olduğu saptanmıştır. Hastane infeksiyonlarmm başarılı bir şekilde kontrolünde; personelin eğitimi, denetimi için yönetici hemşirelere ve gerekli araç-gereç eksikliğinin giderilmesi konusunda ise hastane yönetimine pek çok görevin düştüğü sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelime: Nozokomiyal İnfeksiyon 83
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed in the clinics of tbn-i Sina hospital, Medical Faculty of Ankara University between 1-31 January 1994. The aim of the study was to estimate the correlation between the prevelance of the hospital acquired infection and the knowledge level of the nurses related to the subject during this period. By prospective surveillance of 2191 hospitalized patient for diagnosis and disease prevalance of nosocomial infections were found to be 4.60 % and 5.88% respectively. By testing the knowledge level of 250 nurses the mean knowledge score was found to be 19.92±6.04 (scoring of the nurses evaluated between 0-44 points). In the study group of nurses, as the level of education and duration of profession increases in parallel. For a successful control of nosocomial infections, the decision was made as follows; there is need of manager nurses for giving education and controling of the staff and there is a lot to be done by the hospital management to obtain the relevant equipment. Key Word: Nosocomial Infection 84