Yoğun bakım ünitesinde yatan COVİD-19 hastalarında akut böbrek hasarı risk faktörleri, insidansı ve mortalite oranlarının belirlenmesi
Determination of acute kidney injury risk factors, incidence and mortality rates in COVİD-19 patients hospitalized in the intensive care unit
  1. Tez No: 763393
  2. Yazar: GİZEM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL BAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: COVID-19 milyonlarca insanı etkilemiş, çok sayıda yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatışına ve ölüme neden olmuştur. SARS-CoV-2'nin ana hedefi solunum sistemi olmasına rağmen, bazı hastalarda birçok sistemi etkileyerek multiorgan yetmezliğine neden olabildiği gözlenmiştir. Akut böbrek hasarı (ABH) insidansı kritik hastalığı olan ve YBÜ'de izlenen COVID-19 hastalarında yüksektir. Çalışmamızda COVID-19 ile ilişkili ABH insidansını, risk faktörlerini ve mortaliteye etkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon YBÜ'de 01.01.2021- 01.01.2022 tarihleri arasında izlenen 238 COVID-19 hastasının verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalar renal hasar düzeyine göre (ABH olan ve olmayan) iki gruba ayrıldı. ABH olanlar, KDIGO kriterlerine göre evrelendirildi (Evre 1-2-3). Hastaların demografik verileri, yandaş hastalıkları, Charlson komorbidite indeksleri, APACHE II skorları, aşı bilgileri, laboratuvar sonuçları, uygulanan tedaviler ve mortaliteleri kaydedildi. Elde edilen veriler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların (n:238) 105'i (%44) kadın, 133'ü (%55) erkek cinsiyette ve hastaların yaşının 67±16 yıl olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: COVID-19 has affected millions of people, causing many intensive care unit (ICU) hospitalizations and deaths. Although the main target of SARS-CoV-2 is the respiratory system, it has been observed that it can cause multiorgan failure in some patients by affecting many systems. The incidence of acute kidney injury (AKI) is high in critically ill COVID-19 patients followed in the ICU. In our study, we aimed to determine the incidence of AKI associated with COVID-19, its risk factors and its effect on mortality. Materials and Methods: The data of 238 COVID-19 patients followed up in Ankara University İbni Sina Hospital Anesthesiology and Reanimation ICU between 01.01.2021 and 01.01.2022 were retrospectively analyzed. The patients were divided into two groups according to the level of renal damage (with and without AKI). Those with AKI were staged according to the KDIGO criteria (Stage 1-2-3). Demographic data, comorbidities, Charlson comorbidity indexes, APACHE II scores, vaccination information, laboratory results, treatments and mortality of the patients were recorded. Obtained data were compared between groups. Results: It was determined that 105 (44%) of the patients (n:238) were female, 133 (55%) were male, and the age of the patients was 67±16 years.