Stabilization of expansive soil by using waste beverage can strips
Kil zeminin atık alüminyum içecek kutusundan elde edilen şeritlerle iyileştirilmesi
  1. Tez No: 444414
  2. Yazar: MEDİA BİZNE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında atık alüminyum içecek kutusundan elde edilen şeritlerin düşük plastisiteli kilin mukavemeti ve şişmesi üzerine etkisi incelendi. Çalışmada, Irak'ın Kerkük şehrinin Shoraw bölgesinden alınan kil kullanıldı. Kil üzerinde yapılan analizlerden sonra birleştirilmiş zemin sınıflama sistemine göre CL yani düşük plastisiteli kil sınıfına girdiği belirlendi. Atık içecek kutuları yine aynı bölgede toplanıp temizlendikten sonar kesilerek 5mm kalınlığında ince şeritlere dönüştürüldükten sonar kille karıştırıldı. Hazırlanan karışımlar üzerinde standart Proctor, serbest şişme ve CBR testleri yapıldı. Atık Alüminyum şeritler zemine kilin kuru ağırlığının %2, 4, 6, 8 ve 10 u oranında katıldı. CBR deneyleri yapılmadan önce numuneler su içerisinde dört gün bekletildi. Su içerisinde bekleme esnasında zeminde oluşan şişme gözlenerek şişme değerleri kaydedildi. Deney sonuçları alüminyum şeritlerin kilin sıkışma değerleri olan optimum su muhtevası (OSM) ve maksimum kuru birim hacim ağırlığı (MKBHA), mukavemeti ve şişmesi üzerinde olumlu yönde etkisi olduğunu gösterdi. Atık alüminyum şeritler kilin MKBHA artırdığı ve OSM azalttığı gözlendi. Kilin serbest şişme yüzdesi %10 oranında atık alüminyum şeritlerin katılmasıyla %4.3 ten %1.8 e düştü. CBR değeri atık katkısıyla %2.7 den %9.6 ya yükseldi.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an investigation of the effect of waste aluminum beverage cans strips on strength and swelling properties of lean clay. Soil used in the study was collected from Shoraw-site in Kirkuk, Iraq. After performing sieve analyses and consistency tests, the soil sample was classified as lean clay (CL) according to a unified soil classification system. Waste beverage cans (WBC) were also collected from the same region and cut into 5mm strips before being mixed with the soil. Three standard tests were carried on the prepared samples: compaction, free swelling, and California Bering Ratio (CBR) tests. Different percentages of aluminum by dry weight of soil, ranging from 2% to 10% in increments of 2%, were used. Waste aluminum strips were placed in the soil during the compaction stage. They were randomly distributed in the soil horizontally. Test results showed that WBC significantly affected compaction characteristics, swelling and strength property of the clay. Addition of WBC in the clay increased its maximum dry density and reduced its optimum moisture content. The percent swelling of native soil reduced from 4.3% to 1.8% at 10% WBC by dry soil mass. The CBR values also increased from 2.7% to 9.6%. All test results indicated that WBC can be used in improving swelling and strength properties of clayey soil.