Karadeniz Bölgesi'nde nohutta ascochyta yanıklığının hastalık şiddeti, eşleşme tipi ve patotip gruplarının belirlenmesi
Determination of pathotype group, mating type and disease severity of ascochyta blight in chickpea in the Black Sea Region
- Tez No: 444417
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkemizde Karadeniz Bölgesi'nde kültürü yapılan nohutta (Cicer arietinum L.) verimliliği kısıtlayan en önemli sorunlardan biri olan Ascocchyta yanıklık etmeni Didymella rabiei (Kovachevski) von Arx [anamorph: Ascochyta rabiei (Passerini) Labrousse] 'nin bölge genelinde hastalık şiddeti, patojenik karekterizasyonu ve eşleşme tipi analizleri çalışılmıştır. Karadeniz Bölgesi'nde 2014 yılında Temmuz ayında yapılan survey çalışmaları sonucunda, hastalık şiddeti (%) en yüksek Samsun ilinde (% 58, 86), en düşük ise Giresun ilinde (% 0,75) saptanmıştır. Survey çalışmaları sonucunda toplamda 176 adet D. rabiei izolatı elde edilmiştir. Farklı lokasyonlardan 114 adet izolat eşleşme tipi analizlerinde kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda 56 izolat Mat 1.1 ve 58 izolatın Mat 1.2 olduğu görülmüştür. Mat 1.1/ Mat 1.2 oranında mendelin 1:1 oranından sapma göstermediği görülmüştür. Patotipleme çalışmalarında kullanılan izolatların eşleşme tipi dağılımları ve örnekleme alanının hastalık şiddeti dikkate alınarak yapılan çalışmada toplamda 58 izolat içerisinde, Patotip-I %1,72, Patotip-II %10,34, Patotip-III %27,60, Patotip-IV % 43,10 ve Düşük-V %7,24 olarak belirlenmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, patotip belirleme çalışmalarında Karadeniz Bölgesine ait Patotip-IV ilk kayıt olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Disease severity, pathogenic characterisation and mating type analyses of Ascochyta blight agent, Didymella rabiei (Kovachevski) von Arx [anamorph: Ascochyta rabiei (Passerini) Labrousse], which is one of the main problem restricting chickpea (Cicer sp.) yield in the Blacksea ragion of Turkey, were studied. Survey studies were conducted during July 2014 in the Blacksea region. Results revealed the highest disease severity in the Samsun province (58,86%) and the lowest disease severity in the Giresun province (0,75%). A total of 176 D. rabiei isolates were recovered from different locations and among them, 114 isolates were used in mating type analyses. According to the data obtained, the number of Mat 1.1 and Mat 1.2 were 56 and 58, respectively. The ratio of Mat 1.1/ Mat 1.2 did not deviate from Mendel's 1:1 ratio. The isolates used for pathotyping analyses in which selected according to mating type distribution and field disease severity were 1.72%, 10.34%, 27.60%, 43.10% and 7.24% for Pathotype-1, Pathotype-2, Pathotype-3, Pathotype-4 and low virulence, respectively. The Pathotype-4 detected in the Blacksea region is the first report revealed through this study.