Nonlinear behavior of one-story one-bay steel frames with off-center bracings having different eccentricities
Farklı eksentrisitiye sahip merkezden sapan çelik çaprazlı tek katlı tek açıklıklı çelik çerçevelerin doğrusal olmayan davranışı
  1. Tez No: 444426
  2. Yazar: ZHVAN QADER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çelik çapraz sistem deprem yüklerine karşı kullanılan yapısal sistemlerden biridir. Merkezden sapan çaprazlı sistemde, diyagonal çapraz düz değildir ve çapraz elemanı başka bir destek aracılığıyla, çerçevenin köşesine bağlanır, böylece sistem üç çapraz elemanıyla oluşturulur. Bu çalışmada, bu üç çapraz elemanının bağlantı noktasının yerinin etkisi, diğer bir ifadeyle, merkezden sapan çapraz sisteminin eksentrisitesi incelenmiştir. Bu amaçla, 0.1 ve 0.9 arasında değişen eksantrisiteli (e1 ve e2) merkezden sapan çapraz sistemine ve farklı yüksekliğin açıklık uzunluğuna oranına (3/3, 3/5, 3/7, 4/3, 4/5 ve 4/7) sahip tek katlı tek açıklıklı tek serbestlik dereceli çerçeveler araştırılmıştır. Her çerçeve için, iki durum dikkate alınmıştır. Birinci durumda eksentrisite e1 sabit tutulup olası e2 varyasyonları düşünülmüş, ikinci durumda ise eksentrisite e2 sabit tutulup, mümkün olan e1 varyasyonları dikkate alınmıştır. Böylece, 506 farklı durum doğrusal olmayan itme analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar çerçeve sistemlerinin kapasite eğrileri, maksimum taban kesme kapasiteleri ve başlangıç rijitliği açısından değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, merkezden sapan çapraz sisteminin tasarımında kullanılan eksentrisitenin yanal yük altındaki çerçevenin genel davranışı üzerinde önemli etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Steel bracing system is one of the structural systems utilized to resist the seismic loads. In off-center bracing system (OCBS), the diagonal bracing is not straight and the diagonal member is connected to the corner of the frame by another brace member, so the bracing system is formed by three brace members. In this study, the effect of the location of connection point of these three brace elements, in other words, the eccentricity of the OCBS was investigated. To this aim, one-story one-bay frame as a single degree of freedom system, having various height to span length ratios of 3/3, 3/5, 3/7, 4/3, 4/5 and 4/7, and having OCBS with various eccentricities (e1 and e2) of 0.1 to 0.9 were studied. For each frame system, two cases were adopted. In the first case, the eccentricity e1 was kept constant and possible e2 variations were considered while in the second one, the eccentricity e2 was maintained constant and possible e1 variations were taken into account. Thus, a total of 506 different cases were examined by means of the nonlinear pushover analysis. The results in terms of the capacity curve, maximum base shear capacity, and the initial stiffness of the frames were evaluated. It was observed from the results of the analysis that this great range of eccentricity values considered in the design of the OCBS had significant effects on the overall behavior of the frame structures under the lateral load.