Safranbolu Konarı Köyü geleneksel mimari dokusunun koruma bağlamında irdelenmesi
Traditional artchitectural texture examination of Konarı Vilage, Safranbolu, in the context of protection
  1. Tez No: 444446
  2. Yazar: DERYA YILDIZ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon-Tarihi Çevre Değerlendirilmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Karabük İli, Safranbolu İlçesine bağlı Konarı Köyü'nün bulunduğu çevre doğası, kültürü ve mimarisi ile özellikli bir yaşam çevresidir. Bu özellikli coğrafyaya ait geleneksel mimari miras, koruma çalışmalarının yetersizliği, koruma bilincinin yeterince oluşmamış olması ve değişen yaşam koşulları karşısında hızla yitirilmektedir. Konarı Köyü'ndeki evler, yapım tekniği ve mimari özellikleriyle Batı Karadeniz mimarisinin tipik bir örneğidir. Konarı Köyü'nün geleneksel mimarisini konu alan çalışmanın amacı, köyün tarihini ve kültürel zenginliğini tanımlamak, geleneksel mimarisinin koruma bağlamındaki sorunlarının çözümüne yönelik kuramsal ve uygulama açısından öneriler getirmektir. Tez beş bölümden oluşmaktadır: Birinci Bölümde; çalışmanın amacı, bu amaç doğrultusunda yapılan araştırmanın inceleme yöntemi ve çalışmanın kapsamı anlatılmıştır. İkinci Bölümde; Konarı Köyü ve çevresinin coğrafi özellikleri ve tarihsel gelişimi incelenmiş, çevrenin sosyo-ekonomik yapısı değerlendirilmiştir. Devamında Konarı Köyü sınırları içinde yer alan konutlar haricindeki korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarından örnekler verilmiştir. Üçüncü Bölümde; Konarı Köyü'nün geleneksel mimari dokusunun fiziksel özellikleri, yerleşim ve yapı ölçeğinde ayrıntılı olarak çözümlenmiştir. Yerleşim ölçeğinde köyün genelinde analiz çalışmaları yapılarak birçok parametre incelenmiştir. Geleneksel mimarinin plan, cephe, malzeme ve yapım sistemi özellikleri ayrıntılı olarak incelenerek çözümlemeleri yapılmıştır. Dördüncü bölümde; üçüncü bölümde irdelenen Konarı Köyü'nün geleneksel mimarisinin korunmasıyla ilgili sorunlara değinilmiştir. Koruma sorunları; fiziksel ve sosyo-ekonomik nedenler olarak iki başlık altında incelenmiştir. Fiziksel nedenler; doğal ve ferdi nedenler olarak sınıflandırılmıştır. Yapıların bozulma şekilleri biçimsel ve yapısal olarak iki başlık altında ele alınarak açıklanmıştır. Beşinci Bölümde; Konarı Köyü geleneksel mimarisinin korunması ile ilgili çevresel ve yapı ölçeğinde koruma önerileri getirilmiş tezin bütününe yönelik sonuç ve değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Konarı village located in Safranbolu District in Karabük City is a unique living environment with its nature, culture and architecture. The traditional architectural heritage of this unique geography has been lost rapidly as a result of lack of protection, lack of consciousness and changing living conditions. The houses of Konarı village are typical examples of Black Sea Region Architecture in terms of construction practice and architectural features. This study focused on the traditional architecture of the Konarı village. The aim of this study is to describe the history and cultural richness of the village is to bring theory and practice in terms of suggestions for solving the problem in the context of protection of traditional architecture.The thesis consists of five parts: In the first chapter; The aim and scope of this study, examine methods of research conducted for this purpose are described. In the second chapter; geographical features and historical development of the Konarı village and its surroundings are examined and socio-economic structure of the village is evaluated. Because of written source about Konarı village was not found history of Safranbolu District is described, due to the proximity of the Konarı village. Also in this chapter, examples are given cultural and natural heritage in need of protection within the boundaries of the village of Konarı. In the third part; The physical properties of the traditional architecture of Konarı village were analyzed in a residential and building scale in detail. Many parameters were examined with the analysis across the village residential scale. Traditional architectural plan, elevation, properties of materials and construction systems were examined and analysed in detail. In the fourth chapter; problems relating to the protection of traditional architecture of Konarı village are discussed. Protection issues were examined under two headings; physical and socio-economic factors. Physical causes; It is classified as natural and personal reasons. Also deterioration of the buildings are explained under two headings; as a formal and structural perspectives. In the fifth chapter; socio- economic proposals on the protection of traditional architecture of Konarı village, environmental protection advice and suggestions on building protection are made. Also results and evaluation is made for the whole thesis.