Dünyada kullanılan prototipleme teknolojileri ve kalıpçılıkta kullanımlarının talaşlı imalat ile karşılaştırılması
Prototyping technologies used in the world and comparison of utilization with machining in tool making
  1. Tez No: 444480
  2. Yazar: ERKAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüz ekonomik koşullarında maliyet ve zaman kavramları şirketler tarafından üzerinde durulan konular arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda, şirketler pazardaki rekabet güçlerini korumak ve artırmak için sürekli yenileme ve iyileştirme çalışmaları yapmaktadırlar. Maliyet ve zaman kavramlarının ekonomik koşullara etkileri bu derece önemli iken, bu alanda yapılan çalışmalarının incelenmeye devam etmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, hızlı prototipleme teknolojileri açıklanarak karşılaştırmaları yapılmış ve teknolojilerinin günümüzdeki kullanım alanları açıklanmıştır. Yapılan yenileme ve iyileştirme çalışmaları sonucu bu teknolojilerin, otomotiv sektöründe ihtiyaç duyulan prototip kalıp imalatına uygulanabilirliği irdelenmiştir. Geleneksel yöntemler ile hızlı prototipleme teknolojilerinin üretim zamanı ve maliyet unsurlarını karşılaştırmaya uygun bir parça seçilmiştir. Parçaya ait prototip sac bükme kalıp plakaları SLS teknolojisi ile üretilmiş ve bu plakalar ile parça basım süreci gerçekleştirilmiştir. Basılan parçaların ölçüsel doğrulamaları yapılarak ölçüm sonuç grafikleri oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. Son aşamada ise geleneksel yöntemler ve SLS teknolojisi ile üretilen prototip sac bükme kalıp plakalarının üretim maliyetleri ve üretim zamanları hesaplanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Yapılan hesaplamalar ve değerlendirmeler sonucunda SLS teknolojisi; otomotiv sektöründeki prototip kalıp üretim aşamasında, uygun kriterlere sahip parçaların basımında kullanılabilmektedir. Ancak hızlı prototipleme teknolojilerinin, şuan ki üretim alanı boyutlarının kısıtlı olması, büyük parçaların basımı için gereken kalıpların üretimine imkan vermemektedir.
Özet (Çeviri)
In today's economic conditions, cost and time concepts are among the discussed topics on by companies. In this direction, companies are making continuous innovation and improvement works to protect and increase their competitiveness in the market. The effect to economic conditions of cost and time concepts while these are very important, it is necessary to continue to examine the work done in this area. In this study, rapid prototyping technologies are explained and compared. Moreover, the current usage areas of these technologies are explained. As a result of these innovation and improvement studies, the applicability to the required prototype die manufacturing in the automotive industry are examined. A suitable part is chosen to compare production times and cost elements between the traditional production methods and rapid prototyping technologies. Prototype sheet bending die plates of the aforementioned part are produced with SLS technology and these plates are then used for the part production process. The measurement correction of the produced parts are made and measurement result graphics are created and interpreted. In the final phase, the production costs and times of produced prototype sheet bending die plates are calculated for the traditional methods and the SLS technology and the results are evaluated. As a result of the calculations and evaluations, SLS technology can be used at the stage of the production of the prototype dies in the automotive industry to produce suitable parts. However, rapid prototyping technologies are not able to produce bigger parts because of the restriction of the current production area dimensions.