Atık Silis'in seramik sektöründe kullanım alanlarının araştırılması
Utilization of waste silica in the ceramic industry
  1. Tez No: 444484
  2. Yazar: FUAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada %93,8 oranında SiO2 içeren Çimstone atık malzemesinin yer karosu üretiminde kullanımı araştırılmıştır. Atık malzemenin karakterizasyonu (mineralojik ve kimyasal analizleri) yapılmıştır. Hazırlanan yer karosu reçetelerinde, kuvars yerine %5, %10, %15, %20 ve %25 oranlarında atık malzeme ilave edilmiştir. Elde edilen reçetelerin termal analizleri yapılmıştır. Tüm numunelerde, su emme, mukavemet ve pişme küçülmesi değerleri ölçülmüştür. Pişirilen numunelerin faz analizleri X-ışınları difraktometresi ile mikroyapı analizleri taramalı elektron mikroskop (SEM) görüntüsü ile incelenmiştir. Yapılan çalışmada örneklerden elde edilen veriler sonucu yüksek silis içerikli atık çamurun seramik yer karosu bünyelerinde hammadde olarak kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of waste Cimstone's material, containing 93,8% of SiO2, in the floor tile production has been examined. Mineralogical and chemical analyses of the waste material were done. In the prepared recipes, the waste material was added to the standart floor tile recipe (instead of quartz part) with the ratio of 5%, 10%, 15%, 20% and 25%. Thermal analyses of the specimen were examined. In addition, water absorption, mechanical strength and firing shrinkage measurements were performed. Phase analyses of the fired samples were carried out by means of X-ray diffraction whereas the microstructure image analyses were carried out via scanning electron microscope (SEM). It is concluded that high silica content mud (waste material) can be used as a raw material for ceramic floor tile production.