Düşük kaliteli linyit yakıtlı entegre gazlaştırma kombine çevrim santrali tasarım ve optimizasyonu
Low quality lignite fuel integrated gasification combined cycle plant design and optimization
- Tez No: 444485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemizin birincil enerji üretim arzının karşılanma oranları ile ilgili verileri incelendiğinde % 70'leri aşan oranlarda dışa bağımlılığımız mevcuttur. Bu oran enerjiye olan talebin yükselmesine paralel olarak her geçen gün artmaktadır. Ülkemiz linyitleri düşük kalorifik değeri nedeni ile elektrik üretiminde tercih edilmektedir ve bu tesislerde daha çok klasik yakma teknolojileri kullanılmaktadır. Yapılan bu çalışmada; ülkemiz linyitlerinin büyük kısmı için referans olacak Seyitömer havzasının düşük kaliteli linyitlerinin yakıt olarak kullanıldığı“Entegre Kombine Çevrim Santrali (IGCC)”, EBSILON programı kullanılarak tasarlanmıştır. Tasarımı yapılan bu modelde farklı yakıt tipleri için net üretim değeri 150 MWe değerine sabit tutulmuş ve üçkez yapılan optimisazyon neticesinde en iyi sonuç elde edilmiştir. Sonuç olarak; ilgili modelde brüt elektrik üretimi ortalama 190 MWe, iç tüketim ise ortalama 39 MWe olarak gerçekleşmiştir. Ortalamada % 42 termik verim ve 2100 kcal/kWh'lik ısıl oran değerlerine ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre; çevre ve enerji verimliliği açısından ülkemiz linyitlerinin entegre kombine gazlaştırma çevrim santrallerinde değerlendirilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
When the data related to demand and supply of primary energy production are investigated, it is observed that our country is dependent to the foreign supply with an amount exceeding 70%. This necessity in parallel to the increase in the demand for energy is increasing every day dramatically. Lignites in our country are favored mostly in power generation where combustion technologies are widely used because of their low calorific value. In this study, low-rank lignite basin of Seyitömer, a good reference to the majority of the reserves in Turkey, is used as a fuel of Combined Cycle Power Plant (IGCC) where this was designed used EBSILO program. Having completed the design and optimization using our model, it was demonstrated that gross power production in average 190 MWe was obtained for different fuel types while net production value was kept constant to a value of 150 MWe, where power consumption was in average around 39 MW with 42% thermal efficiency and the heat rate value reached to 2100 kcal / kWh. These findings leads us to the fact that“Integrated Combined Gasification Power Plant Cycle ”can be established using the lignites in Turkey.