Bor içeren yeni bir poliokzometalat bileşiğinin sentezi yapısının karakterizasyonu ve katalitik aktivitesinin belirlenmesi
Synthesis of a new polyoxometalate compound containing boron and determination of its structure and catalytic activities
- Tez No: 444503
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİM OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, yeni bir poliokzometalat olan K16[Ni(H2O)6]2[BW12O40]4·48H2O (1) oda sıcaklığında sentezlendi ve X-ışını tek kristal kırınımı, elementel analiz, IR spektrumu, UV-gör. spektrumu, termo gravimetrik analiz (TGA) ile karakterize edildi. Kristal yapı analizi 1 bileşiğinin keggin tipi [BW12O40]5- heteropolianyonu içeren bir supramoleküler yapı ortaya koymaktadır. Bu molekülün katalitik özellikleri Metil kırmızısı (MR), Rodamin B (Rh B) , Metil turuncusu (MO), ve Kongo kırmızısı (CO) bozunmasında incelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları sadece poliokzometalat bileşiği için genel sentez yaklaşımı sağlamak değil, aynı zamanda boya bozunması için umut verici katalizör adayları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new polyoxometalate, K16[Ni(H2O)6]2[BW12O40]4·48H2O (1) has been synthesized at room temperature and characterized by X-ray single crystal diffractions, elemental analyses, IR spectra, and thermo gravimetric analyses (TGA), UV-vis. Crystal structure analysis reveals that compound 1 exhibits a supramolecular structure containing one Keggin-type [BW12O40]5- heteropoly anion. The catalytic properties of this molecule for the degradation of Methyl red (MR), Rhodamine B (RhB), Methyl orange (MO) and Congo red (CR) were investigated. The results of this study do not only provide a general controllable synthesis approach for polyoxometalate compound but also promote promising catalyst candidates for dye degradation.