Aljinik asidden yeni bir reçine sentezlenmesi ve bor iyonların alıkonmasının incelenmesi
Synthesis of a new modified alginic acid and its use in the retaining of boron containing ions
  1. Tez No: 136074
  2. Yazar: SABAHATTİN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET ALJİNİK ASIDDEN YENİ BİR REÇİNE SENTEZLENMESİ VE BOR İÇEREN İYONLARIN ALIKONMASININ İNCELENMESİ Bor tutucu özelliği yüksek olan bileşiklerin sentezi ve kullanımları gerek çevre koruması ve gerekse endüstriyel açılardan önem arz etmektedir. Çalışmamızda doğal bir makromolekül olan aljinik asid, 2,4,6-trikloro- 1,3,5-triazin ile modifîye edilmiş ve sentezlenen polimerin bor tutma kapasitesinin sabit sıcaklıkta zamana bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Aljinik asid ile 2,4,6-triklorc- 1,3,5- triazin aralarındaki reaksiyon (1:1) ve (2:1) mol oranlarında, oda sıcaklığında (25°C) gerçekleştirilmiştir. Ele geçen iki ürünün bor tutma kapasiteleri belirlenmiştir. Sentezlenen modifîye aljinik asidlerle bor tutulması yaklaşık 30 dakika temas ile tamamlanmaktadur. (1:1) oranında modifîye edilmiş aljinik asidin bor tutma kapasitesi 1.60 mg B/g polimer, (2:1) oranında modifîye edilmiş aljinik asidin bor tutma kapasitesi 1,52 mg B/g polimer olarak bulunmuştur. Sentezlenen modifîye edilmiş aljinatlann bor tutma kapasiteleri aljinik aside göre 4 kat artmıştır. Bu sonuçlara göre ele geçen modifîye edilmiş aljinik asidler borun sulardan uzaklaştırılmasında kullanılan mevcut endüstriyel bazı reçinelere yalan bor tutma özelliğine sahiptir. Çalışmamızda, modifîye aljinik asidlerin yaklaşık kimyasal bileşimi, elementel analiz ve İR spektroskopisi yardımı ile ortaya konmuştur. Temmuz 2003 Sabahattin DENİZ VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYNTHESIS OF A NEW MODIFIED ALGINIC ACID AND ITS USE IN THE RETAINING OF BORON CONTAINING IONS Synthesis and use of boron specific resins is important in environment protection and some of industrial applications. In this work alginic acid, which is a natural macromolecule, has been modified with 2,4,6-trichloro-l,3,5-trazine and its boron retaining capacity has been investigated in various time at constant temperature. Reaction between alginic acid and 2,4,6-trichloro-l,3,5-trazine has been carried out with (1:1) and (2:1) (AA:TTC) mol ratio at room temperature (25°C). Determination of boron retaining capacity of this two products has been executed. Retaining of boron with modified alginic acids is completed in about 30 minutes of contact time. Boron retaining capacity of modified alginic acids at (1:1) ratio and (2:1) ratio has been found as respectively 1.60 mgB/g polymer and 1.52 mgB/g polymer. Boron retaining capacity of synthesized modified alginic acids has been increased 4 times according to alginic acid. According to this results, boron retaining capacity of synthesized modified alginic acids is nearly some of industrial boron specific resins. Composition of modified alginic acids exposed by elemental analysis and IR spectroscopy. July 2003 Sabahattin DENİZ vn