Development of spion-based theranostic nanocarriers for small rna delivery and cancer gene therapy
Küçük rna iletimi amaçlı spıon temelli teranostik nanotaşıyıcıların geliştirilmesi ve kanser gen tedavisinde kullanımı
  1. Tez No: 444549
  2. Yazar: ESRA SİNOPLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM GÖZÜAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Moleküler Tıp, Bioengineering, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Nanoparçacıklar tanı, tedavi ve hastalıkların izlenmesi gibi medikal amaçlarla kullanılabilir. Son yıllarda, özgün miRNA'ları da içeren küçük RNA'ların tanı ve terapötik araç olarak kanser araştırmalaında kullanılmaya başlanmıştır. Küçük RNA'ların nanoparçacıklarla kombinanyonu kanser de dâhil olmak üzere birçok hastalığın hedeflenmiş gen tedavisinde kullanılması potansiyeline sahiptir. Bu tezde, çok amaçlı ve biyouyumlu super paramanyetik demir oksit nanoparçacıklar (SPIONs) üretildi ve gen tedavisi amacıyla test edildi. Polimer ile kaplanmış, hedefleme için RNA bağlayıcı protein ve antikor içeren nanoparçacıklar tumor hücrelerini öldürür. MikroRNA temelli patentli ilaçlar ise taşıyıcı olarak kullanılır. Üretilen çok amaçlı ve biyouyumlu SPION parçacıkların güçlü RNA bağlama kapasitesi, RNA kararlılığının artırılması, özellikle HER2+ meme kanseri hücrelerinin hedeflenmesi ve otofajinin düzenlenmesinde rol aldığı görülmüştür. Dahası, nanoparçacıkların üzerine eklenen floresans prob ile nanoparçacıkların takibi sağlanmıştır. Manyetik alan yönlendirmesi test edilmiştir. Bu özgün teranostik biyouyumlu ve kanser hedefli nanoparçacıkların yalnız ve kemoterapötik ilaçlarla kombine halinde kanser tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca bu nanoparçacıkların tanıda ve hipertermi tedavisiyle primer ve metastatik tümorlerde kullanımı da mümkündür.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles can be used for medical purposes, including diagnosis, therapy and follow-up of diseases. In recent years, small RNAs including microRNAs have emerged as novel diagnostic and therapeutic tools in the field of cancer research. Combination of nanoparticles with small RNAs has the potential to open new avenues for targeted gene therapy of diseases including, cancer. In this thesis, multifunctional and biocompatible superparamagnetic iron oxide nanoparticles (SPIONs) were created and tested for gene therapy purposes. Nanoparticles were covered with polymers, coated with RNA binding (RB) proteins and antibodies in order to target and kill tumor cells. MicroRNA-based patented drugs were utilized as payload. Components that were used to create multifunctional and biocompatible SPIONs were strongly binding RNAs, increasing their stability, specifically recognizing HER2+ breast cancer cells, and effectively modulating autophagy. Moreover, to facilitate tracing, fluorescent probes were added to nanoparticles. Magnetic manipulation tests were also performed. These novel theranostic, multifunctional and cancer-targeting nanoparticles may potentially be used alone or in combination with chemotherapy drugs for cancer treatment purposes. Exploitation of these particles for the diagnosis and hyperthermia treatment of primary and metastatic tumors is also possible.