Developing an educational application for first grade students based on handwriting recognition
Birinci sınıflara yönelik el yazısı tanıma bazlı eğitim uygulaması geliştirilmesi
- Tez No: 444555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BERRİN YANIKOĞLU YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tablet bilgisayarlar dokunmatik ekranları sayesinde, klavye ve fare kullanımına kıyasla daha doğal bir etkileşim olanağı sağladıklarından tüketiciler için önemli bir teknoloji haline gelmiştir. Bundan dolayı, özellikle çocuklara yönelik olarak eğitim alanında kullanımları artmaktadır. Bu tezde, el yazısı tanıma teknolojilerine dayalı olarak çalışan 1. sınıflara uygun bir eğitim uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulama, öğretmenlere öğrencilerin kullandığı ders kitapları üzerinden çevrimiçi çalışma materyalleri üretmelerine olanak sağlamakta, aynı zamanda öğrencinin tamamlanmış ödevinin yanı sıra, zamanlama ve yazma sırası gibi çok çeşitli verileri de öğretmenlere sunmaktadır. Uygulamaya birinci sınıf müfredatına uygun aritmetik ve sözel alıştırmalar yerleştirilmiştir. Bu tez; çocuklar için açık ve anlaşılır bir arayüz tasarlanması, ilkokul eğitimde kullanılan çeşitli soru tiplerine (eşleştirme, aritmetik, Türkçe) denk çalışma materyallerinin hazırlanması, ve hangi uygulamaların tablet platofrmunda en yararlı olacağının belirlenmesi gibi konuları ele alarak bir eğitim uygulamasının tasarlanması ve geliştirilmesi hususunda geniş çaplı bir çalışma gerçekleştirmiştir. Tasarım ve kullanıcı arayüzü ile ilgili hususların yanı sıra, Hidden Markov Modeli'ne dayalı bir tanıyıcının Android platformunda kullanımı ve verilen cevapların doğrulamasının yapılması gibi karmaşık uygulamaların geliştirilmesi ile ilgili teknik çözümler de geliştirilmiştir. İlk tasarımın ardından iki farklı zamanda birinci sınıf öğrencileri ile değerlendirme yapılmış ve uygulamanın tasarımı, halen motor becerileri gelişmekte olan ve yetişkinlere kıyasla teknoloji ile ilgili deneyimleri kısıtlı olan öğrencilere hitap edecek şekilde, aşamalı olarak iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tablet computers have become a significant consumer technology by providing a more natural way of interaction via touch sensitive screens, compared to keyboard and mouse input. For this purpose, they are being used increasingly for education purposes, especially aimed for children. In this thesis, an educational application based on handwriting recognition technologies is developed for 1st grade students. The developed application lets teachers prepare online study material directly from text books that students write on and receive back a rich set of information such as timing and writing order, along with a student's completed homework. Arithmetic and linguistic exercises suitable for first grade curriculum are implemented into application. The thesis covers all aspects about designing and developing such an educational application, including: how to design a friendly and straightforward interface for children; how to prepare study material paralleling a variety of question types (matching, arithmetic, Turkish) found in elementary school education; and what applications would be most beneficial on the tablet platform. Besides the design and user interface issues, technical solutions are developed for how to implement sophisticated applications such as a Hidden Markov Model based recognizer on the Android platform, and how to verify answers. After the initial design, assessments are collected from first grade students on two separate occasions and the design of the application was iteratively improved to suit the young students' needs who have still-developing motor skills and lesser experience with technology compared to most adults.