Flow boiling inside rectangular channels with engineered surfaces
Tasarlanmış yüzeyli dikdörtgen kanallarda akış kaynaması
- Tez No: 444559
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Elektronik sistemlerin minyatürleştirilmesi ısı yönetiminde yeni ve güçlü teknolojilerin gelişmesine olanak sağlamış ve tasarlanmış yüzeylere sahip akış kaynaması ısı transferi uygulamalarını da beraberinde popüler hale getirmiştir. Akış kaynaması soğutmadan otomotiv sektörüne kadar bir çok alanda yaygın biçimde kullanılmaktadır. Kaynama ısı transferini daha verimli hale getirmek amacıyla konfigürasyon, boyut, sıvının türü, ısı akısı ve yüzeyin morfolojisi gibi bir çok farklı paramatre üzerinde çalışılmıştır. En son teknoloji yüzeylerin çoğunlukla kabarcık çekirdeklenmesini yüzey pürüzlüğünü ve/veya ıslatılabilirliğini değiştirerek arttırarak kaynama performansını geliştirdiği bilinmektedir. Bu çerçevede mikrokanallar önemli derecede dikkat çekmiş ve ısı yönetimi alanında gelecek vaadeden sistemler arasında yerini almıştır. Bu çalışmada farklı tasarlanmış yüzeylerin akış kaynamasına etkisi araştırılmıştır. Bu yüzeyler zımparalama, kaynatma ve pHEMA kaplama yöntemleri ile modifikasyona uğramıştır. Isı transferi katsayıları, kütle akış hızının ve ısı akısının fonksiyonu olarak elde edilip görselleştirme çalışmaları ile beraber sunulmuştur. Isı transferinin iyileştirilmesi ve enerji verimliliğinin arttırılması açısından mikro/nano tasarlanmış yüzeylerin çok büyük potansiyele sahip olduğu bu kaynama görüntülerinin ışığında bir kez daha anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Miniaturization of the electronic systems lead to novel and powerful thermal management technologies while making flow boiling heat transfer applications from enhanced surfaces more popular. Flow boiling is used widely for many applications from electronics cooling to automotive industry. It has been studied substantially by considering different parameters such as configuration, dimension, type of liquid, heat flux and morphology of the surface in order to improve boiling heat transfer performance. State-of-the-art boiling surfaces often improve the boiling performance by increasing bubble nucleation via change in roughness and/or wettability. In this sense, microchannels received significant attention and considered as one of the feebleness systems in the thermal management field. In this work, the effect of different engineered surfaces on flow boiling were investigated. These surfaces are prepared using sanding, boiling and pHEMA coating. Heat transfer coefficients were obtained as a function of mass flow rate and heat flux while visualization studies were also conducted. The potential of micro/nanoengineered surfaces for heat transfer enhancement and energy efficiency was revealed in the light of boiling images from these surfaces.