Investigation of machine tool rigidity through measurements and fea
Takım tezgah rijiditesinin ölçümler ve sonlu eleman analizi ile incelenmesi
  1. Tez No: 444563
  2. Yazar: MEHMET ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. ERHAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Talaşlı imalat, üretim teknikleri arasında en yaygın olarak tercih edilen yöntemlerden biri olup, gelişen teknoloji ile birlikte ilerlemesini sürdürmektedir. Günümüzde, insanlar hassas ve kaliteli üretimin yanı sıra üretim süresini düşürmeyi amaçlamaktadırlar. Bu isteklerin yerine getirilebilmesi adına; eski ve geleneksel üretim tekniklerini kullanmak yerine, yüksek hızlı işleme yöntemlerinin, gelişmiş ekipmanların ve iyi eğitilmiş çalışanların tercih edilmesi elzemdir. Ayrıca, yapılan çalışmaların takibini ve değerlendirmesini yapıp, gerekli değişikliklerin yerine hızlıca getirilebilmesi için bilgisayar programlarının kullanılması üretimde çok önemli bir rol oynamaktadır. Kullanılan programlar sayesinde, sistemler üzerinde fiziksel olarak herhangi bir uygulama ya da değişiklik yapılmaksızın, farklı durumlar, modeller ve dizaynlar için gerçekle bire bir örtüşen simülasyonlar gerçekleştirmek mümkündür. Bu tez çalışmasındaki temel amaç, farklı tezgah iş millerini analiz edip, karşılaştırarak zayıf noktalarının belirlenmesi, iş mili üzerindeki bağlantı elemanlarının incelenerek analitik olarak modellenmesi ve tezgahın sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellenmesidir. Farklı tezgah iş milleri üzerinde statik ve dinamik analizler gerçekleştirilip, sonuçlar karşılaştırılarak iş milinin zayıf noktaları belirlenmiştir. Bağlantı elemanları matematiksel olarak modellenip, sonuçlar bağlantı elemanları üzerinde gerçekleştirilen testlerin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Tezgahın bütününün sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modeli oluşturulmuş ve bu modele uygulanan deformasyon analizleri yapılan testlerle karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Tezgahın rijitidesinin arttırılması için doğrulanan model üzerinden farklı dizayn önerileri sunulmuştur. Çalışmanın sonunda elde edilen simülasyon, model ve de test sonuçlarının birbiriyle yakın olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Machining is one of the most widely used methods in manufacturing among others and the progress of machining will continue to grow with the developing technology. In modern day, people seek for high quality and accurate products with less machining time. In order to fulfill these goals; rather than using old and traditional methods, using high speed machining processes, advanced equipment and well-trained staff are essential. Moreover, engineering software programs play a key role in the tracking and the analysis of the processes which enable the users to make the required modifications in a short time. It is possible to make simulations for different cases, models and designs without making any physical changes in the real system by means of these software programs. The main aim of this thesis is; to determine the weak components of machine tool spindles by analyzing and comparing different machine tools, to model the contact elements on the spindle analytically and to construct a model of the entire machine tool by using FEM. Static and dynamic analysis on different machine tool spindles are conducted and by comparing the results, weak components of the spindle are determined. Connection components on the machine tool spindle are analytically modeled and the results of this model are compared with the tests applied on the connection components. FEM model of the entire machine tool is constructed and results of the conducted tests are compared by applying deformation analysis to this model. Several suggestions to increase the rigidity of the machine tool are made by using the verified model. At the end of the study, overall good agreement is observed between the experiments, simulations and the models.