Fabrication of stimuli responsive and conducting polymeric nanotubes by chemical vapor deposition: Loading/release and sensor studies
Uyarıya duyarlı polimerik ve iletken polimerik nanotüplerin kimyasal buhar biriktirme yöntemi ile üretimi: Yükleme/Salınım ve sensör çalışmaları
  1. Tez No: 444570
  2. Yazar: EFE ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE ÖZAYDIN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Nanoyapılar kendilerine özgü fiziksel özelliklerinden dolayı, örneğin yüksek yüzey alanı hacim oranı, mühendislik uygulamalarında önem kazanmaya başlamışlardır.Nanofiber, nanoçubuk, nanotüp veya nanoküre gibi farklı şekillerdeki nanoyapılara çeşitli polimer sistemlerinin entegre edilmesiyle birlikte araştırmacılar nanoyapıların fiziksel avantajlarını kullanarak değişik biçimlerde fonksiyonel yüzeyler elde etmeyi başarmışlardır. Bu çalışmada, sert kalıp yöntemi kullanılarak tek veya es-eksenli olarak elde edilen uyarıya duyarlı polimerik ve iletken polimerik nanotüplerin üretimi, ayrıca ilaç taşınımı ve nem sensörü uygulamaları için yapılan çalışmalar sunulacaktır. Uyarıya duyarlı polimerik nanotüpler, poli(methacrylic acid) p(MAA) , poli(Nisopropylacrylamide)p(NIPAAm) and poli(hydroxyethylmethacrlyate) p(HEMA),baslatıcılı kimyasal buhar biriktirme (iCVD) tekniği ile sentezlenmiştir. Buna karşın iletken polimerik nanotüpler, Polianilin (PANI) oksidatif buhar biriktirme (oCVD) metodu ile üretilmiştir. Tek ve eseksenli uyarıya duyarlı polimerik nanotüplerin ilaç yükleme ve salma kapasitesi ile birlikte bu işlem sırasındaki kinetikleri incelenmiştir. İletken polimerik nanotüplerin sensör hassasiyeti farklı ortam nemliliğindeki öziletkenlik değişimlerinin analiz edilmesiyle hesaplanmıştır. Bu çalışmanın devamında iCVD ve oCVD polimerleri (bu çalısmada pHEMA ve PANI) kullanılarak es-eksenli polimerik nanotüpler elde edilmiş olup bu yapıların sensör hassasiyeti üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanostructures have been the great candidates for many engineering applications due to their unique physical properties, for example; high surface to volume ratio compared to bulk structures. Integration of distinct polymer systems to nanostructures of different shapes, i.e nanofibers, nanorods, nanotubes or nanospheres, has enabled researchers to obtain various functional surfaces with the characteristic advantages of these nanostructures. In this study, we separately present the hard-templated nanotube fabrication of single and coaxial stimuli responsive and conducting polymer for drug delivery and humidity sensors application. Nanotubes of stimuli responsive polymers, poly(methacrylic acid) p(MAA) , poly(N-isopropylacrylamide) p(NIPAAm) and poly(hydroxyethylmethacrlyate) p(HEMA), are achieved by initiated chemical vapor deposition (iCVD) technique whereas conducting polymer nanotubes, polyaniline (PANI), are fabricated via oxidative chemical vapor deposition (oCVD). The loadingrelease capacity and kinetics of single and coaxial stimuli responsive polymeric nanotubes are investigated by monitoring UV-VIS intensity change of model dye molecule, phloroglucinol (Phl). The sensor sensitivity of conducting polymeric nanotubes is studied by analyzing conductivity change of nanotubes under various humid conditions. Furthermore, iCVD and oCVD polymers, which are respectively pHEMA and PANI in this thesis, are combined for coaxial nanotube fabrication in order to enhance the sensitivity of humidity sensors.