Development and Implementation of SBR technique for scattering and RCS problems
Saçılma ve RKA Problemleri için SIY Tekniğinin Geliştirilmesi ve Uygulanması
- Tez No: 444578
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tam dalga elektromanyetik çözüm teknikleri herhangi bir objenin elektromanyetik karakteristiğinin hesaplanmasında kullanılır. Bu teknikler oldukça doğru sonuçlar verir. Ancak, obje dalga boyu cinsinden elektriksel olarak büyük olduğunda hesap süresi uzun olabilir yada gerekli bilgisayar kaynakları sağlanamayabilir. Bu durumda, elektriksel olarak büyük problemlerin çözümünde yüksek frekans teknikleri kullanılır. Seken Işın Yöntemi (SIY), Geometrik Optik (GO) ve Fiziksel Optik (FO) yöntemlerini birleştiren bir yüksek frekans tekniğidir. Bu teknik, elektriksel olarak büyük problemlerin çözümünde kullanılabilir. SIY'ın çoklu yansıma özelliği, kompleks objeler üzerindeki akım dağılımının doğru bir şekilde hesaplanmasını mümkün kılmaktadır. Bu çalışmada, elektriksek olarak büyük objeleri içeren farklı türde problemleri çözebilen bir SIY kodu MATLAB'da geliştirilmiştir. Gerekli formüller çıkarılmış ve kodun uygulanma şekli anlatılmıştır. Bazı basit şekillerin Radar Kesit Alanı (RKA) SIY kullanılarak hesaplanmıştır. Bir RKA düşürme tekniği anlatılmış ve uygulanmıştır. Anten-platform etkileşimi olarak bir saçıcının anten örüntüsü üzerine etkisini gözlemlemek amacıyla tanka benzer ve gemiye benzer objelerin üzerine farklı türden antenler yerleştirilmiştir. Bir anten etkileşim formülü çıkarılmıştır. Bu formül iki anten arasındaki etkileşimin farklı ortamlarda hesaplanması için kullanılmıştır. Sonuçlar, Momentler Metodu kullanılarak elde edilen sonuçlarla oldukça uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
Full wave solution techniques are preferred to calculate the electromagnetic characteristic of an object. These methods give very accurate results. However, when the object is electrically large regarding wavelength, computation time may take very long, or required computer resources may not be provided. In this case, high-frequency approximation techniques are employed to solve electromagnetic scattering problems involving electrically large objects. Shooting and Bouncing Ray (SBR) method is a high-frequency technique that combines Geometric Optics (GO) and Physical Optics (PO). It can be used for the solution of electrically large objects. Multiple reflection feature of SBR makes it possible to calculate current distribution accurately on the target for the complex objects. In this study, an SBR code is developed in MATLAB which solves di fferent kinds of problems that involve electrically large objects. Required formulas are derived and implementation procedure of the code is discussed. Radar Cross Section (RCS) of some basic shapes is calculated using SBR. An RCS reduction technique is explained and implemented. As the antenna-platform interaction, di fferent kind of antennas are placed on a tank-like and a ship-like object to observe the e ffect of a scatterer on antenna pattern. An antenna coupling formula is derived. This formula is used to calculate coupling between two antennas in diff erent environments. Results show fairly good agreement with Method of Moment (MoM) solutions.