CMS deneyinde tek lepton kanalında süpersimetri arayışları
Supersymmetry searches in the single lepton channel at CMS experiment
- Tez No: 444586
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE BOZ EVİNAY, DOÇ. DR. MUAMMER ALTAN ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, CERN'de (Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi) CMS (Kompakt Müon Selenoid) dedektöründe gerçekleştirilen proton proton çarpışmalarından elde edilen sonuçlar doğrultusunda, tek lepton kanalında süpersimetri (SUSY) sinyallerinin araştırılmasıdır. Yapılan analizlerde, 2015 yılında kütle merkezi enerjisinin 13 TeV ve bu enerjiye karşılık gelen toplam luminozitenin 20 pb-1 olması durumunda toplanan gerçek veriler kullanılmış ve olası süpersimetrik etkilerin gözlenebilmesinde önemli ipuçlari içerebilecek bottom kuark jetleri ile kayıp enerji olayları üzerinde yoğunlaşılmıştır. İncelemeler, düşük enerji bölgelerinden elde edilen sonuçların, Standart Model (SM) ardalanı ile oldukça uyumlu olduğunu göstermektedir. Ancak, potansiyel SUSY sinyali beklenen bölgelerde, sinyalin ardalandan ayrılabilmesi için oldukça yüksek sistematik belirsizliklerin mevcut olduğu gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, Standart Model Ötesi (SMÖ) yeni bir sinyal elde edilebilmesi için, daha yüksek lüminozitede yapılması planlanan yeni analizlere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to search SUSY signals at the single lepton channel in the light of the results obtained from the proton-proton collisions at LHC in CERN. In the analysis, the data at the center of mass energy 13 TeV and corresponding integrated luminosity 20 pb-1 is used and some specific events, namely bottom quark jets and missing transverse energy, which are expected to provide important clues in the observation of the possible SUSY effects, are focused on. The results of the analysis show that the data are compatible with SM background at low energy region, however in the regions where potential SUSY signals are expected, it is seen that there are large systematic uncertainties. Therefore, to obtain a new signals including SUSY, new analysis with higher luminosity is needed.