Fotovoltaik modüllerde gerilim kaynaklı bozulmaların incelenmesi
Investigation of potential induced degradation on photovoltaic modules
  1. Tez No: 444587
  2. Yazar: TAHA ALPEREN KEŞKÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temiz Tükenmez Enerjiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Şebekeye bağlı fotovoltaik sistemlerin gelişmesi ile bu sistemlerde kullanılacak modüllerin kalite kontrolünün yapılması önemli ve gerekli bir konu olmuştur. Modüller hem yüksek sistem gerilimi altında çalıştıkları hem de zorlu saha şartlarına maruz kaldıkları için, modüllere Gerilim Kaynaklı Bozulmalar ile ilgili (Potential induced degradation-PID) testler yapmak kalite kontrolünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu tez kapsamında fotovoltaik modüllerin gerilim kaynaklı bozulmalara karşı dayanıklılığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda saha şartlarını yapay olarak oluşturmak için bir iklimlendirme odası geliştirilmiş ve bu oda içinde modüllerin göze katmanı ile çerçevesi arasına gerilim uygulanmıştır. Test deneyi öncesinde ve sonrasında modüllerin hem karanlık ortamdaki hem de 280 W/m2 ve 560 W/m2 aydınlatma altındaki karakteristik akım-gerilim eğrileri elde edilerek modüllerin performansındaki değişim gözlenmiştir. Ayrıca gerilim kaynaklı bozulmanın sırasında modüle gerilim uygulanması süresince uygulanan noktalar arasındaki kaçak akım okunmuştur. Elde edilen veriler literatürdeki gözlemlerle karşılaştırılmış ve mevcut teorilerle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of grid connected PV systems, the quality control of photovoltaics has become very important and necessary issue. Due to working under high system voltages and being exposed to harsh climate conditions, doing Potential Induced Degradation (PID) tests for photovoltaics became indispensable part of qualification controls. In this thesis, it is aimed to investigate PID effects for photovoltaic modules. In accordance with this aim, a climate chamber is designed and developed for creating the artificial rough climate conditions. In this climate chamber, high voltages are applied between module frame and active cell layer. Before and after the PID test, the I-V characteristics of PV modules have taken under dark, and also under 280 W/m2 and 560 W/m2 illumination conditions, to observe the performance changes of modules. Also during the PID test, the leakage current has been measured while biasing the module with high voltages of 1000V. The results have been compared and reviewed with the existing theories in literature.