Calculation of kinematic dependent variables for trilinear higgs coupling determination via single-higgs differential measurements at the CMS experiment at the LHC
BHÇ'deki CMS deneyinde tek higgs diferansiyel ölçümleri ile higgs bozonu öz çiftleniminin tespiti için kinematik bağımlı değişkenlerin hesaplanması
- Tez No: 732801
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER, DR. ECE AŞILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
2012'deki Higgs bozonu keşfinden sonra, deneyciler bu yeni bozonun özelliklerini ölçmeye odaklanmistir. Çeşitli üretim tesir kesitleri ve dallanma oranları ölçülmüş olmakla birlikte, Higgs öz etkileşim çiftlenimi $\lambda_{3}$ değeri ölçülememiş mevcut sınırlar ise oldukça zayıftır. Bu nedenle, BHÇ'deki teorik ve deneysel faaliyetlerin en çok odaklanılmış olanlarından biridir. Çift Higgs üretimini incelemek, $\lambda_{3}$'yi araştırmanın standart yoludur, çünkü doğrudan $\lambda_{3}$'ye ilk mertebede bağlıdır. Fakat ana üretim kanalının, yani gluon füzyonunun tesir kesiti 13 TeVde sadece 35 fb$^{-1}$ iken, tek Higgs üretim kesiti 50 pb${^-1}$ civarındadır. Bu durumda bahsedilen çiftlenim sabitini ölçmek icin tek Higgs üretimi ve çift Higgs üretiminin birlikte kullanılması en mantıklı yoldur. Duyarlılığı daha da artırmak için kinematik değişkenlerin diferansiyel bağımlılıklarını incelemek çok önemlidir. Bu tezin amacı, değiştirilmiş $\lambda_{3}$ çiftlenim sabiti durumunda ortaya çıkan kinematik ve süreç bağımlı parametreleri hesaplamaktır. Bu parametreler Higgs bozonunun vektör bozon füzyonu, ttH, VH üretim kanalları icin çeşitli dik momentum değer aralıklarında ayrı ayrı hesaplanacaktır. Hesaplanan parametreler CMS Higgs kombinasyon grubuna sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
After the Higgs boson discovery in 2012, it is only natural that experimentalists focus on measuring its properties. Although, various production cross sections and branching ratios have been measured, the trilinear Higgs self-coupling $\lambda_{3}$ is still largely unconstraint. Therefore, it is one of the most significant intense theoretical and experimental activities at LHC. Studying double Higgs production is the standard way for probing $\lambda_{3}$ as it directly depends on the $\lambda_{3}$ at the leading order. However, the cross section of the main production channel i.e. gluon fusion is only around 35 fb$^{-1}$ at 13 TeV while the single Higgs production cross section is around 50 pb$^{-1}$. To further enhance the sensitivity studying differential dependencies is crucial. The aim of this thesis is to calculate kinematic and process dependent parameters that arise in the case of modified trilinear coupling. The calculated parameters will be provided to the CMS Higgs combination group for vector boson fusion, ttH, VH production modes in bins of transverse momentum of Higgs boson.