Bal arısı (Apis mellifera L. ; Hymenoptera:Apidae) kolonilerindeki Varroa destructor (Acari: Varroidae) mücadelesinde ana arı kafesleme metodunun oksalik asit tedavisi üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the efffect of queen caging method on oxalic acid treatment against Varroa destructor(Acari:Varroidae) in honeybee (Apis mellifera L. ; Hymenoptera: Apidae) colonies
  1. Tez No: 444627
  2. Yazar: AZİZ KAŞOT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÖZKIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Varroa destructor, Varroidae familyası içinde yer alan ve arıcılık sektöründe ciddi ekonomik kayıplara neden olan en tehlikeli arı parazitidir. Varroa mücadelesinde uygulanan kimyasal yöntemlerde yaşanan kalıntı ve direnç sorunlarından ötürü son yıllarda biyolojik uygulamalar da tercih edilmeye başlanmıştır.Bu tez çalışmasıyla biyolojik bir yöntem olarak bilinen Ana Arı Kafesleme metodunun oksalik asit mücadelesi üzerindeki etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir.Çalışma kapsamında koloniler 3 farklı gruba ayrılmış ve gruplardan birine yalnızca oksalik asit verilirken diğer gruba ana arısı kafeslendikten sonra oksalik asit verilmiştir. Üçüncü gruba ise herhangi bir mücadele yöntemi uygulanmamıştır. Deney sürecinde ve sonrasında Varroa destructor düşüşleri gözlemlenmiş, bunun yanında kolonilerin genel durumları da incelenmiştir. Çalışma sonucunda ana arı kafesleme metodu uygulanmış kolonilerde ortalama Varroa destructor düşüşü, yani tedavinin başarısı %84.8 olurken, yalnızca oksalik asit uygulanan kolonilerde bu değer %78.8 de kalmıştır. Mücadele yapılmamış kolonilerdeki doğal Varroa destructor düşüşü %41.6 olarak belirlenmiştir. Ana arı kafesleme metodu, önceden de arıcılar arasında bilinen bir uygulama olmasına rağmen ilk kez bu çalışmayla bilimsel bir temele dayandırılmış olmaktadır. Metodun uygulamasına yönelik somut veriler elde edilerek, rakamsal karşılaştırmalar yapılmıştır. Buna ek olarak, uluslar arası literatürde yer alan çalışmaların hep ilkbahar mevsimine ait olması dikkat çekmekteyken, Türkiye'nin subtropik kuşakta yer alan bir ülke olması metodun ilk kez sonbahar verileriyle değerlendirilmesine olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Varroa destructor, which is a member of Varroidae family, is the most dangerous bee parasite causes serious economic losses in beekeeping sector. Attention on biological application biological applications has been given in recent years, due to the residue and resistance problems caused by chemicals used on fight. With this thesis, the investigation of effects of Queen caging method, which is identified as biologic, on oxalic acdi treatment to fight with V.destructor is aimed. Within this study, colonies were divided into 3 groups while one group treated with oxalic acid alone, another one is treated with oxalic acid after caging the queen. The third group had no treatment method. Besides observation and counting of V.destructor falls during and after the experiment, the general conditions of the colonies were also investigated. As a conclusion of the study, average V.destructor falls or the success of the treatment, in colonies which applied queen caging method was 84.8%, whereas this value has remained at 78.8% which applied oxalic acid alone. Average natural mite fall remained at 41.6% in colonies which applied no treatment. Although the queen caging method has been already known among beekeepers, this study is the first study that is predicated method to a scientific base. Concrete datas are obtained intended to the application of the method and numerical comparisons have been made. Moreover, it takes attention that studies take place within international literature belong to spring season , the fact that Turkey is a country which is located in the subtropic zone, let the method to be evaluated with the first autumn season datas.