Samanlı dağları (Sakarya-Kocaeli-Bursa-Yalova) makrofungus çeşitliliği
Macrofungal diversity of samanli mountain (Sakarya-Kocaeli-Bursa-Yalova)
- Tez No: 444638
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ YILDIRIMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 440
Özet
Bu çalışmada Samanlı Dağlarının makrofungus çeşitliliği araştırılmıştır. Kasım 2012 ve Kasım 2015 tarihleri arasında inceleme alanına yapılan arazi çalışmaları sonucu mantar örnekleri toplanmıştır. Bu örneklerin değerlendirilmesi ile doğal olarak yetişen 75 familya ve 175 cinse ait 495 takson saptanmıştır. Alanın makrofungus çeşitliliğini oluşturan 495 taksonun 55'i Ascomycota, 440'ı Basidiomycota şubelerine aittir. Araştırma sonucunda Türkiye makrofungusları için Ascomycota şubesinden 4 yeni cins ve 10 yeni tür, Basidiomycota şubesinden 1 yeni cins ve 24 yeni tür kaydı olmak üzere toplamda 5 yeni cins ve 34 yeni tür kaydı tespit edilmiştir. Bu türler Bertia moriformis, Cordyceps gracilis, Eutypa acharii, Hymenoscyphus serotinus, Hypoxylon macrosporum, Hypoxylon rutilum, Lachnellula occidentalis, Melogramma bulliardii, Peziza celtica, Pezizella parilis, Boletus pseudoregius, Boletus spretus, Cortinarius aureofulvus, Cortinarius humicola, Hebeloma quercetorum, Hygrocybe obrussea, Coprinopsis insignis, Inocybe grammopodia, Lactarius glaucescens, Lactarius illyricus, Lactarius turpis, Leccinum duriusculum, Neolentiporus squamosellus, Phanerochaete caucasica, Pholiota mixta, Postia subcaesia, Rhizopogon abietis, Russula clariana, R. faginea, R. insignis, R. odorata, R. sericatula, R. velutipes ve Tricholoma roseoacerbum'dur. En çok türe sahip en büyük 5 familya Russulacea 57 tür (% 11.4), Agaricaceae 46 tür (% 9), Tricholomataceae 32 tür (% 7.4), Boletaceae 30 tür (% 6), Amanitaceae 22 tür (% 4.4) olup cinsler ise Russula 39 tür (% 7.6), Amanita 21 tür (% 4.2), Boletus 20 tür (% 4) , Lactarius 18 tür (% 3.4) , Inocybe 15 tür'dür (% 3).
Özet (Çeviri)
Macrofungal diversity of Samanlı Mountains were studied in this research. Specimens were collected during 3 years between November 2012 and November 2015. After examining these specimens, it is observed that there are 495 macrofungal taxa which belongs to 75 families and 175 genera. Of them, 55 taxa belong to Ascomycota and 440 taxa belong to Basidiomycota. With this research, totally 5 new genera and 34 new species records; 4 genera and 8 species from Ascomycota and 1 genus and 26 species from Basidiomycota were added to the Turkish Mycobiota. These taxa are; Bertia moriformis, Cordyceps gracilis, Eutypa acharii, Hymenoscyphus serotinus, Hypoxylon macrosporum, Hypoxylon rutilum, Lachnellula occidentalis, Melogramma bulliardii, Peziza celtica, Pezizella parilis, Boletus pseudoregius, Boletus spretus, Cortinarius aureofulvus, Cortinarius humicola, Hebeloma quercetorum, Hygrocybe obrussea, Coprinopsis insignis, Inocybe grammopodia, Lactarius glaucescens, Lactarius illyricus, Lactarius turpis, Leccinum duriusculum, Neolentiporus squamosellus, Phanerochaete caucasica, Pholiota mixta, Postia subcaesia, Rhizopogon abietis, Russula clariana, R. faginea, R. insignis, R. odorata, R. sericatula, R. velutipes and Tricholoma roseoacerbum. Most crowded families of the Mycobiota are Russulacea 57 taxa (% 11.4), Agaricaceae 46 taxa (% 9), Tricholomataceae 32 taxa (% 7.4), Boletaceae 30 taxa (% 6), Amanitaceae 22 taxa (% 4.4) and the most crowded genera of the area are Russula 39 taxa (% 7.6), Amanita 21 taxa (% 4.2), Boletus 20 taxa (% 4) , Lactarius 18 taxa (% 3.4) and Inocybe 15 taxa (% 3).