Samanlı Dağları (Geyve Boğazı batısı) Neuroptera (ınsecta) faunasının araştırılması
The study on Neuroptera (insecta) fauna of Samanli Mountains (west of Geyve Strait)
  1. Tez No: 214030
  2. Yazar: AHMET ALİ BERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAVAŞ CANBULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Batı Samanlı Dağları'nda (Kocaeli, Sakarya, İzmit, Yalova, Bursa, Bilecik) 2007 yılının Mayıs-Ağustos ayları arasında yapılan arazi çalışmaları ile Neuroptera takımına ait 634 örnek toplanmıştır. Teşhis işlemleri sonucunda Neuroptera takımının 9 familyasına ait 41 tür ve 1 alt tür tespit edilmiştir. Araştırma alanından tespit edilen türlerin genel morfolojisi, fenolojisi, ekolojisi, kanat fotoğrafları ve araştırma alanındaki yayılış bilgileri verilmiştir. Her türün yayılışı, Türkiye ve Dünyada olmak üzere iki kategoride ele alınmıştır. Çalışma alanında bulunan 40 tür ve 1 alt tür Batı Samanlı Dağları için yeni kayıttır. Ayrıca çalışma alanından tespit edilen Sisyridae familyasına ait Sisyra nigra türü ve ait olduğu familyası Türkiye faunası için yeni kayıttır. Yeni kayıt olan bu türün erkek ve dişi genital çizimleri de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the studies in West Samanlı Mountains (Kocaeli, Sakarya, İzmit, Yalova, Bursa, Bilecik) 634 specimens belonging to order Neuroptera were collected between May- August in 2007. As a result of the identifications 41 species and 1 subspecies belonging to the 9 families of the order Neuroptera were determined. General morphology, phenologies, ecologies and distributions of 41 species and 1 subspecies determined from the research area were given. Distributions of the each species were given in two categories as distributions in Turkey and in the World. Found 40 species and 1 subspecies are new records for West Samanlı Mountains. Furthermore, Sisyra nigra species and their family Sisyridae are new record for the Turkish fauna. Both male and female genital drawings of this species are given.