Fotovoltaik, tüketim geri bildirim ve enerji verimli sistemlerin adaptasyonu ile konutlarda azami elektrik tasarrufunun tahmini
  1. Tez No: 444652
  2. Yazar: TAHSİN OLGU BENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, İstatistik, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temiz Tükenmez Enerjiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Büyük global çevre problemlerinin üstesinden gelebilmemizin ana yolu enerji verimli önlemler almaktır. Sürdürülebilir kalkınma için elektrik enerjisi kullanım miktarında tasarruf sağlayıcı stratejiler geliştirmemiz gerekmektedir. Elektrik tüketiminde ana tüketicilerden en büyüğü konut sektörüdür ve konut sektöründeki tasarruf potansiyelini gözler önüne sermek amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada, Ankara'da bulunan 5 adet evde, potensiyel azami elektrik tasarruf miktarının hesaplanması amaçlanmıştır. Evlerdeki maksimum elektrik tasarrufu hesaplanırkan: fotovoltaik, tüketim geri bildirim ve enerji verimli sistemler birlikte kullanılmıştır. Elektrik geri bildirim ürünleri uygulamaları pratik olarak hayata geçirilmiş ve her ev için farklı bir süre ile geri bildirim ürünlerinin etkileri araştırılmıştır. İncelenen iki evde geri bildirim ürünlerinin elektrik tasarrufuna yönelik bir katkısı olmamıştır, diğer evlerde ise % 13.21, % 3.42 ve % 1.59 oranında elektrik tasarrufuna neden olmuştur. Fotovoltaik, tüketim geri bildirim ve enerji verimli sistemlerin birlikte kullanılması ile hesaplanan, çalışmayı gerçekleştirdiğimiz 5 adet evde azami elektrik tasarruf potansiyelleri; % 18.64, % 12.87, % 36.526, % 19.150 ve % 21.322 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Main strategy in overcoming huge global environmental problems is taking energy efficient precautions. For sustainability development of energy efficient strategies become compulsory. Residential sector is the major actor in the total electrical consumption amount. With the intention of revealing the electricity consumption reducing potential in residential sector, calculation of maximum electricity potential in the 5 houses in Ankara had been analyzed. Revealing of maximum electricity saving potential of 5 houses in Ankara, decision makers can take this research as guide and can develop political energy efficient new strategies. Estimation of maximum electricity savings in 5 houses in Ankara had been calculated by adaption of photovoltaic, energy feedback and energy efficient systems to existing electrical systems in house. Electrical feedback technological devices had been applied to all five houses and except two houses we saw reduction in total electricity usage for specific periods, with the rate of 13.21 %, 3.42 % and 1.59 %. With adaption of photovoltaic, energy feedback and energy efficient systems we calculated maximum electricity savings in houses with the ratio of 18.64 %, 12.87 %, 36.526 %, 19.150 % and 21.322 %.