GSM baz istasyonlarının enerji ihtiyacının fotovoltaik sistemlerle karşılanması
Meeting the energy needs of GSM base stations with photovoltaic systems
  1. Tez No: 749375
  2. Yazar: EYYUP CAN KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE SİBEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Enerji, yaşadığımız toplumun yani dünyanın temellerinden biridir. Ülkemiz açısından ekonomik ve toplumsal yönden gelişmek, gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşmak için bir gösterge durumuna sahiptir. Bugünlerde son dönem enerji üretim ve tüketim yöntemleri ile yenilenemeyen enerji kaynaklarımız tüketilmekle birlikte geri dönüşümü olmayan bir hasara sebep olmakta ve çevresel kirlilik meydana getirilmektedir. Yenilenebilir enerji birçok açıdan öneme sahiptir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının içinde tüm yenilenebilir enerjilerin temelini oluşturan güneş enerjisi de bulunmaktadır. Bu kaynaklar geliştirilmeyi beklemektedirler. Güneş enerjisi, potansiyeli açısından farklı yenilenebilir enerji kaynaklarına kıyasla birçok açıdan daha avantajlı konumdadır. Bu çalışmada, Çorum ilinde kırsal bölgelerde ve şehir merkezinde bulunan GSM baz istasyonlarının ayrı ayrı elektrik ihtiyacının tespit edilmesi ve bu gereksinimin fotovoltaik sistemlerden karşılanmasının amaçlanması durumunda sistemin üretebileceği elektrik enerjisi miktarının tespiti ve sistem gereksinimlerinin analizinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Kırsal bölgelerde kurulacak olan baz istasyonlarının özellikle elektrik şebekelerinden uzak bölgelerde olmasından dolayı hat çekme maliyetleri artış göstermektedir. Bu durum da mobil operatörlerinin istemediği bir durumdur. Dolayısıyla kırsal bölgelerde şebekeden bağımsız FV sistemlerin tercih edilmesi cazip gözükmektedir. Çalışma kapsamında, simülasyonu yapılacak olan yapıya ilişkin sistem, temelde şebekeden bağımsız bir sistem olarak ve aynı zamanda karşılaştırabilmek amacıyla aynı yapının şebekeye bağlı olduğu durum da göz önünde bulundurularak, sistemin kurulumu için gerekli olan hesaplamalar ve tasarımlar yapıldı, ayrıca ekonomik olarak uygulanabilirliği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the foundation stones of our civilization. The development of the social and economic direction of the country is a sign of reaching the level of developed contemporary countries. With the energy production and consumption methods that can not be renewed in the current period, our energy resources are consumed and irreversible damage is caused and environmental pollution is introduced. Renewable energy sources also include solar energy. These resources are waiting to be developed. Solar energy is more advantageous than other renewable energy sources with its potential and ease of use. In this study, it is aimed to determine the electricity need of GSM base stations in rural areas and city center of Çorum province, the amount of electrical energy produced by photovoltaic systems, and the system requirements in case the electricity need is met from photovoltaic systems. Since the rural areas are far from the electricity networks, the base stations to be installed in these areas also require the installation of new electricity lines and this causes extra costs. Therefore, it seems attractive for GSM operators to prefer cost-effective PV systems in rural areas. At the same time, the system, which can also be considered when it depends on the use, the calculations and designs necessary for its use, as well as its economic viability are determined.