Yumuşak çelik üzerine 3-aminofenilboronik asit ve pirol'ün elektrokimyasal kopolimerizasyonu ve onun korozyon performansı
The electrochemical copolymerization of 3-aminophenylboronic acid and pyrrole on mild steel and its corrosion performance
- Tez No: 444654
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ÖZÇİÇEK PEKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yumuşak çelik (YÇ) elektrot üzerine poli(3-aminofenillboronik asit-ko-pirol) (p(APBA-co-Py)) kopolimerinin sentezi 0.10 M APBA ve 0.075 M Py içeren 0.10 M okzalik asit çözeltisinde potansiyodinamik sentez tekniği ile gerçekleştirildi. Adhesiv p(APBA-co-Py) kaplamanın karakterizasyonu, poli(3-aminofenillboronikasit) ve polipirol homopolimerlerine ait kaplamalar ile karşılaştırılarak Dönüşümlü Voltametri, FT-IR Spektroskopisi, Taramalı Elektron Mikroskopisi ve Enerji dağılımlı X-Işınları Spectroskopisi (EDX) teknikleri kullanılarak yapıldı. EDX sonuçlarına göre YÇ üzerinde büyüyen polimerin polipirol temelli kopolimer olduğu belirlendi. YÇ üzerindeki p(APBA-co-Py) kaplamanın koruma özelliklerine, 0.50 M HCl ve 0.50 M H2SO4 içeren korozif çözeltilerde, Lineer Anodik Potansiyodinamik Polarizasyon, Tafel ve Elektrokimyasal Empedans Spektroskopi test teknikleri kullanılarak açıklık getirildi. Korozyon test sonuçları p(APBA-co-Py)' in her bir homopolimerin iyi özelliğini birleştirdiğini gösterdi. Kopolimer zinciri içindeki Py birimleri iletkenliği dolayısıyla koruyucu özelliğini arttırırken APBA birimleri adhesiv özelliğini dolayısıyla polimerin dayanımını artırdı.
Özet (Çeviri)
The synthesis of poly(3-aminophenylboronic acid-co-pyrrole) (p(APBA-co-Py)) copolymer was carried out using potentiodynamic synthesis technique on mild steel (MS) electrode from 0.10 M of APBA and 0.075 M of Py in 0.10 M oxalic acid solution. Characterization of adhesive p(APBA-co-Py) coating was carried out by Cyclic Voltammetry, FT-IR spectroscopy, Scanning Electron Microscopy (SEM) and Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (EDX) techniques by comparing with those of the poly(3-aminophenylboronicacid) and polypyrrole homopolymers. The polymer grown on MS surface was the polypyrrole-based copolymer in according to EDX results. The protective properties of p(APBA-co-Py) coating on MS were elucidated using linear anodic potentiodynamic polarization, Tafel and electrochemical impedance spectroscopy test techniques, in highly aggressive 0.50 M HCl and 0.50 M H2SO4 solutions. Corrosion test results showed that p(APBA-co-Py) exhibited good combined properties of each homopolymer. While Py units in copolymer chain increased conductivity and hence protective property, APBA units developed adhesive property and hence the toughness of polymer.