Yeni bir bulanık risk değerlendirmeye dayalı önerilerin optimizasyonu
Optimization precautions based a new fuzzy risk assessment
- Tez No: 444677
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOKANGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu çalışmada, öncelikli olarak iş kazaları, saha denetim sonuçları, güvensiz davranış ölçümleri gibi somut iş güvenliği sonuçlarına dayanan girdi parametreleri incelenmiştir. Belirtilen parametrelerin iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi çalışmalarında kullanılması önemli bir yeniliktir. Risk değerlendirme sürecinin tamamlanması ile birlikte, kritik tehlike unsurları ve yaralanma nedenleri ile ilgili iyileştirme önlemleri oluşturulmuştur. Çalışmada, önlemlerin zamansal planlarının yapılması için, gerekli bütçe, işgücü, zaman, teknolojik gereklilik ve önlemlerin aciliyeti kısıtlarını içeren optimizasyon modeli de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily, risk assessment input parameters such as work-related accidents, field audit results, and unsafe behavior measurements based on concrete safety results were analyzed. Using the parameters specified in the occupational health and safety risk assessment studies is an important improvement. With the completion of the risk assessment process, it has created safety preventions for critical risk elements and injury causes. In this study, to make temporal plans of safety preventions, an optimization model including constraints such as the necessary budget, manpower, time, technological requirements and urgency of preventions has been developed.