Clustering and classification methods using unsupervised, semi-supervised and supervised algorithms
Eğitimsiz, yarı-eğitimli ve eğitimli algoritmalar kullanılarak kümeleme ve sınıflandırma yöntemleri
- Tez No: 444679
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İstatistiksel öğrenme, makine öğrenme ve veri madenciliği çok değişkenli istatistiksel analizle ilgili çalışma alanlarına karşılık gelir. Bu yöntemlerin ortak özellikleri verinin analizi ve yorumu, genelde büyük veri kümelerinin ele alınması ve analizlerde sayısal yöntemlerin kullanılmasıdır. Bunlar, temel amacı doğal olaylara bakış açısı sağlamak olan, parametrik olmayan modeller ve çıkarımsal yöntemleri içeren veri davranışına dair modelleri karşılaştırarak verinin yorumlanmasında kullanılan yöntemlerdir. Tipik uygulamalarda veri yapısı oldukça heterojen ve dağınıktır; bu nedenle çok boyutlu veri tiplerinde kullanılan temel yöntemler etkin olmayabilir. Dolayısıyla farklı veri tipleri bağlamında dayanıklı öğrenme algoritmalarına daha fazla önem verme ihtiyacı doğmuştur. Bu çalışmada büyük verilerin kümelenmesinde daha yüksek sınıflama yüzdesi ve zaman gözlemleri ile karmaşık uzayların tahmini için bir temel sağlayacak eğitmenli olmayan, yarı eğitmenli ve eğitmenli öğrenme algoritmaları aracılığıyla veri madenciliği yöntemlerinin uygulamaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Statistical learning, machine learning, and data mining refer to research areas which can all be thought of as products of multivariate statistics. Their common themes are analysis and interpretation of data, often involving large quantities of data, and even more often resorting to numerical methods. These are techniques for interpreting data by comparing them to models for data behaviour which includes nonparametric models and inferential techniques with the fundamental goal of providing insights to natural occurrences. In typical applications, data types are so heterogeneous and diverse that the fundamental methods used for a multidimensional data type may not be effective. Therefore, more emphasis need to be placed on the robust learning algorithms in the context of these different data types. In this research, we propose the application of data mining techniques via clustering and classification methods using unsupervised, semi-supervised and supervised learning algorithms for large data set, which will provide the basis for higher classification accuracy and prediction of complex space and time observations.