Krep (crep) yapılı filament iplikler ve denim kumaş üretiminde kullanımı
Crepe made filament yarn and use of denim fabric production
  1. Tez No: 444680
  2. Yazar: MEDİNE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde, denim kumaştan üretilen giysiler yaş, cinsiyet ve sosyal statü sınırlaması olmadan, çok geniş bir alıcı kitlesi tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk zamanlarda, %100 pamuk iplikleri kullanılarak üretilen denim kumaşlar, modanın da etkisiyle günümüzde farklı lifler içeren ipliklerden dokunmuş, farklı renk, görünüm ve performans özelliklerine sahip kumaşlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Tekstilde yenilik ve farklılık arayışları sonucu ortaya çıkmış olan krep yapılı iplikler ilk önceleri selüloz asetat liflerinden üretilmekteydi. Son yıllarda polyester, filament yapılı krep iplik üretiminde yaygın olarak tercih edilmektedir. Filament esaslı krep iplikler çoğunlukla kompozit yapıda (çok bileşenli) olmalarından dolayı, sonradan görecekleri sıcak işlemde davranışları farklı olmaktadır. Bu işlem kumaş formunda iken yapıldığında kumaşta da krep etkisi kendisini göstermektedir. Bu çalışmada, krep ipliklerin denim kumaştaki etkisini ve performansını gözlemlemek amacıyla aynı numarada fakat farklı filament sayılarında polyester esaslı tekstüre krep iplikler üretilmiştir. Daha sonra bu iplikler denim kumaş üretiminde atkı yönünde kullanılarak numune kumaşlar elde edilmiştir. Çözgü iplikleri standart olan bu numune denim kumaşlara kalite kontrol testleri uygulanarak performans özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen kumaş test sonuçlarının istatiksel analizleri SPSS istatistik paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the garments made from denim fabrics widely used by a wide audience of buyers without limitation of age, gender and social status. Early on, denim fabrics were produced fron 100% cotton fabrics but, they are now on the market as woven of the yarns containd different fibers with different colours, appearence and performance properties under the influence of fashion, too. Crepe yarns that were the result of searches for innovation and diversity in textiles were produced from cellulose acetate fibers in the beginning. In recent years, polyester fibre widely preferred for producing filament crepe yarn. Because the filament based crepe yarns are mostly have composite structure (multicomponent), their own behavior in the hot process as next process are different. When this process applied on fabric form, crepe effect is obtained on fabric. In this study, polyester based textured crepe yarns were produced at the same count but with different filament numbers in order to observe the effect and performance of the crepe yarns on the denim fabric. Then, these yarns were used as weft in fabric to produce samples of denim fabric. The performance characteristics of these samples of denim fabrics produced from standardized warp yarns were investigated by applying quality control tests. Statistical analyzes of the fabric test results were performed using the SPSS statistical package program.