Yazılım eğitimine yönelik çevrimiçi video materyallerin geliştirilmesi ve etkisinin incelenmesi
Development of video materials for software education and investigation of their effect on software education
- Tez No: 444698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT BAHADIR KERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma yazılım eğitiminde etkileşimli video kullanımının akademik başarıya ve programlamaya ilişkin öz yeterlilik algısına olan etkileri ile birlikte öğrenme stillerine göre farklılaşmasını ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Araştırma, nedensel-karşılaştırmalı modele göre desenlenmiş, ilişki araştırmasında ise korelasyon araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 2015-2016 akademik yılı bahar döneminde Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) bölümü 3.sınıf düzeyinde öğrenim göre 61 öğrencisi katılmıştır. Araştırma verileri;“Görüşme Formu”,“Akademik Başarı Testi”,“Programlamaya İlişkin Öz Yeterlik Ölçeği”,“Öğrenme Stilleri Endeksi”ve“Etkileşimli Video Sistemi”kullanım veri ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde ilişki incelemelerinde ANCOVA ve Korelasyon, farklılık analizlerinde Kruskal Wallis H-testi kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programı ile bilgisayarda çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre; etkileşimli video izleme oranları, öğrencilerin akademik başarılarında ve programlamaya ilişkin öz yeterlilik algılarında anlamlı bir farklılık oluşturmamıştır. Öğrencilerin öğrenme stili tercihlerinin etkileşimli video izleme oranlarında herhangi bir etkiye sahip olmadığı bulunmuştur. Öğrencilerin akademik başarılarındaki değişim ile programlamaya ilişkin öz yeterlilik algısı puanlarındaki değişim arasındaki ilişki incelendiğinde akademik başarı arttıkça, programlamaya ilişkin öz yeterlilik algısının düştüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the effects of the interactive video usage in software education on Academic Achievement and computer programming self-efficacy scores and to determine the differentiation according to their learning styles. The study was designed according to the causal-comparative models. The correlation research model was used for correlation research. 61 3rd undergraduate students who are studying at Yildiz Techical University Departmant of Computer Education and Instructional Technologies (CEIT) participated in this study in the spring term of 2015-2016 academic year. The research data were collected using“Interview Form”,“Academic Achievement Test”,“Programming Self-Efficacy Scale”,“Learning Styles Index”and“Interactive Video System”. Examination of the correlation analysis of the data was used ANOVA and correlation. Kruskal-Wallis H-test was used to analyze the differences. Data were analyzed via SPSS computer programme. According to research findings; the analysis stated that the durations of interactive video watching have not any changes on students' academic achievements and computer programming self-efficacy scores. It has been found out that there is no effect of students' learning style preferences on interactive video watching durations. When the relationship between changes in students' academic achievement and programming self-efficacy were considered, it has been determined that the more academic achievement increases the more computer programming self-efficacy score descreases.