Risk analysis of industrial facilities against to the fire
Endüstriyel tesislerin yangına karşı risk değerlendirmesi
  1. Tez No: 444699
  2. Yazar: MAHMUT ENVER AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SALT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Endüstriyel tesislerde yapılan üretim ya da işlemler büyük ölçeklerde olduğundan endüstriyel tesislerde gerçekleşen bir yangının riski ve boyutu da diğer tesislere göre daha büyük olmaktadır. Yangının çıkmaması için gerekli önlemleri almak endüstriyel tesisler için çok önemlidir. Çünkü çok büyük boyutlarda olan yangınları söndürebilmek için çok fazla su, köpük, yangın söndürücü donanım vb. ve personel gerektirmektedir. Her tesisin barındırdığı tehlikeleri tespit ederek buradaki risklerin değerlendirilmesi ve gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Yangınla mücadele ederken yanan materyalin özelliklerine, yanarken oluşan enerji miktarına göre kullanılacak söndürücü maddenin cinsi ve miktarı değişmektedir. Örneğin, bir petrol tankı yangınında yanma sonucu çıkan ısı miktarına göre yeterli miktarda su/köpük karışımı uygulanamazsa o zaman petrol depolama tankı yangınının sönmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle çıkabilecek yangınlara karşı yeterli miktarda yangınla mücadele ekipmanlarının bulunmasını sağlamak ve yangına her zaman hazırlıklı olmak gereklidir. Bu çalışmada, endüstriyel tesislerdeki yangın riskleri belirlenerek bunlara karşı alınması gereken önlemler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fire risk or fire size in large-scale industrial facilities can be significantly higher than for smaller industrial units due to large-scale production. Take due precautions to prevent fire are very important for industrial facilities. A lot of water, foam, fire extinguishing equipment's etc. and personnel are required to extinguish the large scale fires. Risk assessments and necessary precautions must be taken with identifying the hazards for each facility. Fire extinguishing material type and amount varies according to burning material properties to be used, and the amount of energy created by burning. For example, oil storage tank fire cannot extinguish if does not apply enough amount of water/foam mixture according to combustion heat. Therefore, sufficient amount of fire fighting equipment must be keep ready and be prepared for the fire needed. In this study, the fire risks in an industrial facility have been determined and the compulsory precautions against fire have been identified.