Etriyesiz polipropilen lifli betonarme kirişlerin kesme mukavemeti
Etriyesiz polipropilen lifli betonarme kirişlerin kesme mukavemeti
- Tez No: 444700
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yapılan çalışmada; farklı hacimsel oranlarda hazırlanan polipropilen lif katkısının, etriyesiz betonarme kirişlerde oluşacak olan kesme mukavemetlerine karşı etkisi araştırılmıştır. Kirişlerdeki temel değişkenler; kesme açıklığının kiriş etkili yüksekliğine oranı 2.5, 3.5 ve 4.5, hacimsel polipropilen lif oranı 1.0%, 2.0% ve 3.0% tür. Deneyler sonucunda; polipropilen lif oranı artışı ile kesme mukavemetinin ve sünekliğin arttığı gözlenmiştir. Ayrıca; polipropilen lifli betonarme kirişlerin kesme mukavemeti tahmini için bağıntı önerilmiş, bağıntının tahmini ile deney sonuçları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu önerilen bağıntının deneysel kesme mukavemetini oldukça iyi tahmin ettiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of shear span-to-effective depth ratio and volume fraction of fibers on the shear strength of polypropylene fiber-reinforced concrete (PPFRC) beams without stirrups were investigated. Shear span-to-effective depth ratios of 2.5, 3.5 and 4.5 and volume fractions of fibers of 0.0%, 1.0%, 2.0% and 3.0% were considered as test variables. It was observed through the experiments that the shear strength and ductility increase with the volume fraction of fibers. Furthermore, an equation for predicting the shear strength of PPFRC beams without stirrups was proposed and the predictions were compared with the experimental results. A good agreement between the predictions and the experimental results was observed.