Voltametrik yöntemle fosfat tayini
Phosphate determination with voltammetric method
  1. Tez No: 444702
  2. Yazar: MELİH BEŞİR ARVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışmasında fosfat iyonlarının algılanması için voltametrik bir sensör geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla kalem ucu elektrot dönüşümlü voltametri metoduyla modifiye edilmiş ve polimer ile kaplanarak bu sayede fosfat iyonlarına karşı seçici hale getirilmiştir. İşlemler sonunda elde edilen sensörün fosfat iyonlarına karşı duyarlı olduğu ve tekrarlanabilir cevaplar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a sensor for detection of phosphate ions in the voltammetric work-up was aimed. For this purpose, pencil graphite electrode modified with cyclic voltammetry method and on the electrode surface modified polymer has been made against this way selective coating with phosphate ions. End processing is sensitive to the obtained sensor that showed reproducible phosphate ions and answers.