Doğal gaz yakıtlı kombine çevrim santrallarının termik ve ekonomik analizi
Thermic and economical analysis of natural gas fired combined cycle power plants
- Tez No: 88148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Günümüzde ülkelerin gelişmişlikleri, ürettikleri ve kişi başına tükettikleri enerji miktarı ile ölçülmektedir. Bunu sağlayan da enerji üretim santradandır. Bu çalışmada doğal gaz yakan“Kombine Çevrim Santrallan”termik verimlilik, ekonomiklik ve çevresel etki yönlerinden incelenmiştir. Kombine çevrimin termodinamik analizi yapılmış, santrallann karakteristikleri ve performansları parametrelere bağlı olarak sunulmuştur. Birim enerji üretim maliyeti ölçüt alınarak“Kombine Güç Üretim Tesisi”nin alter natif tesislerle ekonomik mukayesesi yapılmıştır. Bu çerçevede, enerji üretim tesislerinin ulusal ve uluslararası ekonomik değerlendirme ve mukayesesinde yaygın olarak kullanılan“Bİr Değere Getirilmiş Maliyet”metodu tanıtılmış ve uygulanmıştır. Enerji üretim maliyetlerine göre elde edilen sonuçların anlamlı olabilmesi, teknik ve ekonomik verilerin doğruluğuna ve hassasiyetine bağlıdır. Dolayısıyla ekonomik mukayesenin en önemli kısmım bu verilerin belirlenmesi oluşturmaktadır. Bu amaçla çalışmada, OECD ve IAEA üyesi ülkelerin verileri kullanılmıştır. Uluslararası veriler ve Türkiye'nin mevcut ekono mik şartlanndaki ulusal verileri“Bir Değere Getirilmiş Maliyet”metodu çerçevesinde kullanılarak her bir alternatif için birim enerji üretim maliyeti elde edilmiştir. Ayrıca, enerji maliyeti üzerinde etkin olan bazı parametrelerin, bir duyarlılık analizi yapılarak alternatif tesislerin ekonomik üstünlük bölgeleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. % 55 'i aşan termik verimlilikleri, düşük CO2 emisyonu, limitlerin çok alfanda NOx ve yanmamış hidrokarbon emisyonları, sıfir olan SO2 ve partikül emisyonları ile“Kombine Çevrim Santrallannın”hem dünya, hem de ülkemiz açısından en uygun enerji santrallanndan olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Nowadays, development of countries were measured with their products and per capita consumption of energy amount. This also ensured by power plants. In this study,“Combined Cycle Power Plants”which fired natural gas were examined according to thermic efficiency, economical and environmental effect. Thermodynamics analysis of combined cycle has been made, characteristics and performances of power plants were presented depend on parameters. By taking criterion of unit energy produce costs, economical comparison of combined cycle power plants had been done with alternative plants. In this way“Levelised Cost Method”has been introduced and applicated which is common used of national and international economical appraising and comparisoning of power plants. To become meaningful of the results which assured according to energy producing costs; depend on truth and accuracy of technical and economical datas. Consequently examining of these datas have been forming of economical comparison's the most important part. For this purpose in this study datas of OECD and IAEA 's member countries had been used. By using international datas and national datas in Turkey's present economical conditions at“Levelised Cost Method”border for each alternative unit energy cost had been assured. In addition a sensitivity analysis for some parameters which come effective on the cost of energy is made in order to figure out the superiorities of the alternative power plants. It had been seen that combined cycle power plants are most suitable for world as well as our country with thermic efficiency which pass over 55 %, low CO2 emission with lower values NOx and unburned hydrocarbon emission of limits and zero value of S02 and particule emission.