Kitosan aerojel kullanarak kirlenmiş deniz suyundan petrol giderimi
Removal of oil from polluted sea water by using chitosan aerogel
- Tez No: 444718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA JALE GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yağ döküntüleri deniz ekosistemini tehdit eden en ciddi kazalardan biri olarak düşünülmektediir. Onlar genelikle petrol üretimi, depolanması ve taşınması kazaları ile ilgilidir. Bu yüzden, gerekli önlemler sulardan petrolü uzaklaştırmak için alınmalıdır. Absorpsiyonun petrol döküntülerini temizlemede en hızlı ve etkili tekniklerden biri olduğu düşünülür. Çünkü yüksek petrol absorbsiyon kapasiteli ve düşük maliyetli selüloz ve kitosan gibi petrol döküntülerini uzaklaştıran çevre dostu absorbanlar vardır. Aerojel 1-20 nm parçacık çaplı ve 2–˃50 nm tanecik büyüklüklü nanogözenek yapıya sahip sentetik bir gözenekli jeldir ve gözenekliliği % 90' a kadar artabilir ve genellikle sol-jel işlemi ve netice süperkritik sıvı kurutma veya dondurarak kurutma ile elde edilir. Kitosan biyouyumluluk, biyobozunurluk, hidroplastiklik, reaksiyon ilgisini içeren bazı avantajlı karakteristiklere sahiptir ve katı sulu jelleri oluşturmak için glutaraldehid, gloksal ve formaldehid gibi vasıtalarla çapraz bağlı yapılabilir. Aerojel hidrofobikliğini ve oleofilitesini arttırmak için (TEMS) Trietoksimetilsilan ile fonsiyonlaştırıldı. Aerojel SEM ve FTIR ile karakterize edildii. Nihai ürün olarak yüksek gözenekli, yüksek yağ absorbsiyon kapasiteli ve hidrofobik kitosan temelli aerojeller üretildii. Yağ absorbsiyon kapasitesinde çapraz bağ içeriği ve sıcaklık gibi bazı değişkenlerin etkisi de araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Oil spills have been considered as one of the most serious disasters that are threatening the marine ecosystem. They are usually related to accidents in oil production, storage, and transportation. Therefore, necessary measures have to be taken to remove oil from waters. Absorption is considered to be one of the most rapid and effective techniques for oil spill cleaning as there are environmentally friendly absorbents with high oil absorption capacity, and low cost for oil spill removal such as cellulose and chitosan. Aerogel is a synthetic porous jel having a nanoporous structure with 1–20 nm particle diameters and 2–˃50 nm pore size, low density and its porosity can be up to 90 % and is usually obtained by sol–gel processing and subsequent supercritical fluid drying or freeze drying. Chitosan has some advantageous characteristics, including biocompatibility, biodegradability, hydrophilicity, non-toxicity, cell affinity and can be cross-linked by reagents such as glutaraldehyde, glyoxal, and formaldehyde to form rigid aqueous gels. The aerogel was functionalized with Triethoxymethylsilane (TEMS) to enhance its hydrophobicity and oleophilicity. The aerogel was characterized by SEM and FTIR. As last product chitosan-based aerogels with high porosity, high oil absorption capacity and hydrophobicity were produced. The effect of several parameters, such as temperature, and cross linker content on absorption capacity was also investigated.