Gıda katkı maddesi olarak kullanılmak üzere bitkisel kaynaklı jelatin üretimi
Production of plant-derived gelatin for using as food additive
  1. Tez No: 444719
  2. Yazar: SEMA SAĞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL ACARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada jelleştirme işlevinden dolayı gıda katkı maddesi olarak kullanımı için doğal yollarla pektin sentezlenip, modifiye nişasta ile farklı oranlarda ve farklı parametrelerde karıştırılarak jelatin (jel) üretimi amaçlanmıştır. Farklı meyvelerden doğal yollarla pektin üretilmiştir. Elde edilen en verimli pektinler modifiye nişastalara katılarak jel haline getirilmiştir. Yapılan denemeler, Taguchi deneysel tasarım metodu kullanılarak üç düzeyde üç parametre seçilerek L-9 ortogonal diziye göre hazırlanmıştır. Üretilen jeller, FT-IR, Raman analizleri ile karakterize edilmiştir. Elde edilen jellerin deney sonuçları karşılaştırıldığında, en yüksek verim % 97,9 değeri ile portakal kabuğundan elde edilen pektin kullanılarak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pectin due to the function of gelling, for using naturally food additive food synthesized, and pectin with the modified starch is intended to be produced of gelatin (gel) in different proportions and with different parameters. Pectin is produced from different fruit naturally. The produced the most effective pectins with modified starches were converted into gel. In the study using Taguchi Method and samples were prepared according to Taguchi L-9 orthogonal array by choosing three parameters and three levels. The gels produced was characterized by FT-IR and Raman analysis. The experimental results of gels showed that the optimum yield was obtained as 97.9% by using pectins produced by from orange peels.