Authentication for online voting using physical biometric
Biyometrik verİler kullanarak çevrimİçi oylama doğrulama
  1. Tez No: 444717
  2. Yazar: SANAA ADNAN ABBAS ABBAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu proje parmak izi bilgisi aracılığıyla biyometrik doğrulama yapılan bir elektronik oylama sisteminin dizayn ve geliştirilmesinden sorumludur. Proje, e-devlet sisteminlerinin elektronik oylama alanında yüksek derecede önem arz eden bilişim ve iletişim alanında kullanılacaktır. Sistem parmak izi okuyucu yardımıyla bilgi çıkarımı yapacak ve bu bilgileri kayıtlı veritabanında arayarak kimlik doğrulaması yapacaktır. Özellik çıkarımı aşaması parçacık sürü optimizasyonu(PSO) kullanılarak gerçekleştirilecektir. Çalışma biyometric sistemlerin doğrulama aşamasındaki güvenlik problemleri ile ilgilenecektir. Güvenilirliği ve oylamaya katılımı arttırmak için veri aktarım yöntemi olarak steganografi kullanılacaktır. Bu yöntem kişilerin parmak izi verileri ve kimlik bilgilerini bir resim üzerinde saklayıp veri tabanına iletecektir. Sistemin ana başarısı geçersiz oy pusulaı sayısını düşürmek, adil ve şeffaf bir oylama düzeneği oluşturmak ve oylama sisteminin bütünlüğünü koruyarak seçimin demokratikliğine katkıda bulunmaktır. Sistem başarısını test etmek için PSO yöntemi ile optimize edilen özellik çıkartma yönteminden gelen bilgilerin steganografi ile resim içerisine saklandıktan sonra başlangıç koşullarına göre nasıl değişiklik gösterdiği ve ham resim ile içerisine bilgi saklanmış resim arasındaki benzerlik miktarı ölçülmüştür. Yapılan testler sonucunda iki resim arasındaki ortalama hata değeri(MSE) sıfıra yakın bulunmuş, ayrıca doruk sinyal gürültü oranı (PSNR) 80'e yakın tespit edilmiştir. Önerilen yöntem seçimlerde doğrulama ve güvenlik için kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
This project deals with the design and development of an electronic voting system using fingerprints as biometric identification and, is used for supporting. E-governments depend on information and communication technology systems, and these have a significant influence on the governments decisions through electronic voting. An electronic voting system requires a fingerprint reader (scanner) used to confirm voter identity in order, to approve voter eligibility to vote. This is done by comparing the voter fingerprint with a registered database stored in the system. A feature is extracted from fingerprints using a Particle Swarm Optimization (PSO) algorithm. This study examines the security authentication problems by relying on biometric systems.The steganography techniques used for the transmission of information, which is based on hiding the feature of fingerprints in an image during sending voter information to the system.This, consists of a fingerprint with (ID) of the voters, in order to increase reliability and to ensure greater participation of the population in the electoral process. The main benefits of the system proposed is to reduce cases of spoiled ballots, eliminate voting problems, ensure fair and transparent elections, integrity of the voting system and the achievement of democracy in the country. The proposed method test takes a different view point: in that the unity of the feature extracted from the fingerprint is optimized by PSO and, the mapping of hidden information and its sensitivity to initial parameters produce a different map when these parameters are changed. The similarity of the cover object (image) with stego object (image) is achieved by applying an MSE test that produces on average near to zero and a PSNR test that produces oin average near to 80. The proposed method may be used as a developed method for election and authentication.