The use of chitosan aerogels as an adsorbent for the regeneretion of frying oil
Aerojellerin kızartma yağının rejenerasyonunda adsorban olarak kullanılması
- Tez No: 824442
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MECİT ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
En sık kullanılan gıda hazırlama yöntemlerinden biri kızartmadır. Kullanılmış kızartma yağının kalitesinin iyileştirilmesi önemlidir, çünkü rejenere yağın yeniden kullanılması gıda endüstrisine önemli tasarruflar sağlayabilir. Bu çalışma, yüzey alanı arttırılan yeni bir adsorban olan kitozan aerojeli kullanarak, kullanılmış ayçiçek yağının kalitesini arttırmayı amaçlamıştır. Aerojeller, yüksek gözenekliliğe ve geniş yüzey alanına sahip yeni nanoyapılı malzemelerdir. Bu çalışmada, süperkritik CO2 (SC-CO2) kurutma kullanılarak %2 (w/v) kitosan jellerinin kurutulmasıyla CA üretilmiştir. Çalışmada patates örnekleri ile, 180 ± 5 °C'de ayçiçek yağında art arda 32 kez derin yağda kızartma işlemi yapılmıştır. Adsorban konsantrasyonunun (%0,5, 1 ve %2 (w/w)) ve farklı adsorpsiyon sıcaklıklarının (90, 135 ve 180 °C) etkisi, adsorpsiyon işlemlerinden önce ve sonra kullanılmış kızartma yağı incelenerek araştırılmıştır. Yağın fizikokimyasal özellikleri, serbest yağ asidi (FFA) içeriği, toplam polar bileşikler (TPC), dumanlanma noktası, p-anisidin değeri ve rengi (CIE L, a*, b*) belirlenerek analiz edilmiştir. Ayrıca, adsorpsiyon işleminden sonra aerojellerin yapısal değişiklikleri Fourier Transform Infrared spektroskopisi (FTIR) ile incelenmiştir. Kitozan aerojelleri, kullanılmış kızartma yağının genel kalitesini iyileştirmesine rağmen, TPC değerini ve L değerini düşürmede etkili olmamıştır. FFA sonuçları, kitozan aerojeli ve FFA arasındaki iyonik etkileşim nedeniyle aerojel kullanımının % FFA değerlerini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. TPC sonuçları, kitozan aerojellerinin apolar yapısından dolayı kızartma sırasında oluşan polar molekülleri adsorbe edemediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most commonly used food preparation methods is frying. The improvement of the quality of used frying oil (UFO) is important because the reuse of regenerated oil could provide significant savings to the food industry. This study aimed to enhance the quality of used sunflower oil by using chitosan aerogels (CA), which can be considered as novel adsorbents with an increased surface area. Aerogels are novel nanostructured materials with high porosity and large surface area. In this study, CA were produced by drying the 2% (w/v) chitosan gels using supercritical CO2 (SC-CO2) drying. In the study, 32 consecutive deep-fat frying were performed using potato slices in sunflower oil at 180 ± 5 °C. The effect of the adsorbent concentration (0.5, 1, and 2% (w/w)) and different adsorption temperatures (90, 135, and 180 °C) were studied by examining the UFO before and after the adsorption treatments. The physicochemical properties of the oil were analyzed by determining free fatty acid (FFA) content, total polar compounds (TPC), smoke point, p-anisidine value (p-AnV), and color (CIE L, a*, b*). Moreover, the structural changes of aerogels after the adsorption process were investigated by Fourier Transform Infrared spectroscopy (FTIR) and Nuclear Magnetic Resonance (NMR). FFA results showed that CA could reduce the % FFA values considerably due to the ionic interaction between CA and FFA. The results of TPC showed that CA could not adsorb the polar molecules formed during frying effectively.