Scattering from partially buried objects
Kısmi gömülü cisimlerden saçılma
- Tez No: 444727
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Engebeli ve dielektrik bir ortamın içinde kısmi gömülü keyfi bir kesite sahip bir dielektrik cisimden elektromanyetik saçılma iki boyutlu durum ve TMz polarizasyon için pertürbasyon yaklaşımı ile çözülecektir. Bu yaklaşım problemin çözümünü diğer çözüm yöntemlerine kıyasla basitleştirmektedir. Sunulan çözüm yöntemi problemi saçıcının olması ve olmaması durumunu gözönüne alarak, saçıcının bulunması durumunda dielektrik yarı uzayı boş uzaydan ayıran sınır yüzeyi üzerinde sonlu bir pertürbasyon bölgesinde fark akım yoğunluklarının ortaya çıktığını varsaymaktadır. Pertürbasyon yüzeyi ve saçıcı cismin etkileşimi gözönüne alınarak eşdeğerlik prensibi ve moment metodu yardımıyla cismin üzerindeki akımların ve rahatsızlık akımlarının hesaplanması frekans domaninde gerçekleştirildi. Eşdeğerlik prensibi ve pertürbasyon yaklaşımı integral denklemlerinin elde edilmesinde, Moment Metodu ise elektrik ve manyetik akım yoğunluklarının bu denklemler ile bulunmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scattering from a dielectric object of arbitrary cross section partially buried in a dielectric half space having a periodic rough interface is investigated with a new numerical method which simplifies solution of the problem compared with other solution methods. Proposed method is to be used to solve two-dimensional problems for TMz polarization. In the proposed solution method, the absence and the presence of the scatterer is considered separately. In the presence of the scatterer, it is assumed that perturbed electrical and magnetic current densities exists on a finite perturbation region on the surface that separates the dielectric half space and free space, near the scatterer. The interaction of this perturbation region and the scatterer are considered, then current densities on the perturbation surface and the scatterer are calculated by the proposed method in frequency domain. The equivalency principle and a perturbation approach are used to get integral equations, and the Method of Moments is used to solve these integral equations.