Yapım firmalarının finansal performans göstergelerinin belirlenmesi
Determination of financial performance indicators of construction firms
  1. Tez No: 444751
  2. Yazar: AHSEN ULUKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMULA KÖKSAL IŞIKKAYA, DR. TUĞÇE ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüz artan rekabet koşullarında firmalar gerek stratejik gerekse üretim boyutlarında sürdürülebilir rekabet avantajı geliştirmek için çaba harcamaktadırlar. Bu faaliyetlerin firma için ne denli fark yarattığı ise performans değerlendirmesi ile belirlenebilir. Dolayısıyla firmalar performanslarını üretim boyutunun yanı sıra farklı boyutları ile de değerlendirmelidirler. Firmaların finansal performansı, bu boyutlar içinde en önemlilerinden olup yalnızca proje düzeyinde değil ama aynı zamanda firma düzeyinde de bütüncül olarak ele alınması gereken bir konudur. Son yetmiş yılda firmaların finansal performanslarını ölçmeye yönelik pek çok yaklaşım ortaya konmasına karşın, hem değişen piyasa koşulları hem de sektörel özellikler bu alandaki çalışmaların geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. En fazla iflasın yaşandığı ikinci sektör olan yapım sektöründe ise finansal performansa ilişkin erken uyarı sistemleri firmaların varlıklarını sürdürebilmeleri bakımından önemlidir. Ne var ki yapım firmaları için bu konuda geliştirilmiş çalışmalar sınırlı düzeydedir. Bu çalışmanın amacı yapım firmalarının finansal performanslarının ölçülebilmesi için gerekli olan finansal göstergelerin belirlenmesidir. Bu bağlamda öncelikli olarak ayrıntılı literatür taraması ile kapsamlı gösterge havuzu oluşturulmuştur. Yapım firmalarının finansal performans göstergeleri; kârlılık, büyüme, nakit akışları, borç ödeyebilirlik ve finansal yapı ana başlıkları altında toparlanmıştır. Çalışmanın bir sonraki aşamasında ise bu göstergeler uzman panele sunulmuş, Analitik Hiyerarşi Süreci aracılığıyla göstergelerin önem sıralamasının yapılması istenmiştir. Bu çalışma ile belirlenen finansal göstergelerin, yapım firmaları için hem ulusal hem de uluslararası piyasada rekabet etme gücünü arttırıcı etki yaratması amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın devamında yapım sektörü ve yapım firmalarına özgü göstergelerin belirlenmesi ile geliştirilecek finansal performans ölçüm modellerin nesnelliği ve hassasiyeti daha yüksek olacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
Present conditions of increased competition, both companies need to develop sustainable competitive advantage in strategic efforts to the production size. These activities account for difference can be determined with the performance assessment. Therefore, in addition to the size of the production performance of companies with different sizes also must evaluate. The firms' financial performance, is the most important of these dimensions in only at the project level, but also at the level of the firm and should be treated as holistic. Measuring the financial performance of companies in the last 70 years to expose the many approaches, and changing market conditions as well as sectoral studies in this field requires the development of properties. Making it the second most experienced bankruptcy sector financial performance in the industry early warning systems is important to maintain the assets of the companies. However, they improved on this subject for the construction firms work is limited. The aim of this study was to measure the financial performance of the company, making it essential for the determination of financial indicators. In this context, a literature review and comprehensive indicators primarily detailed pool. Construction firms financial performance indicators; profitability, growth, cash flows, solvency and financial structure was to recover under the headings. The next phase of the study is that by offering Analytical Hierarchy Process (AHP) expert panel indicators through the importance ranking of indicators has been asked to do. This study determined financial indicators, with construction firms competing in the market, both nationally and internationally for the strength-enhancing effect is intended to create. This work is the continuation of the construction industry and construction firms will be developed with the determination of indicators specific to financial performance measurement will be higher objectivity and accuracy of the models.