Sustainable performance measurement model for urban regeneration projects
Kentsel dönüşüm projeleri için sürdürülebilir performans ölçme modeli
- Tez No: 643558
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HEYECAN GİRİTLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmanın temel amacı kentsel dönüşüm projeleri için sürdürülebilir bir performans ölçme modeli geliştirmektir. Bu sayede, kentsel dönüşüm projelerinde verimli çözümler sunularak sorunların daha geniş bir perspektiften incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu model kapsamında, temel performans göstergelerinden oluşan çok kriterli hiyerarşik bir yaklaşımla kentsel dönüşüm projelerinin performansını sürdürülebilirlik bağlamında ölçme imkanı sağlanacaktır. Çalışma kapsamında belirlenen hedeflerden ilki sürdürülebilirlik performans göstergelerini belirlemektir. Sürdürülebilir performans göstergeleri belirlenirken sürdürülebilirlik ekonomik, çevresel ve sosyal olmak üzere 3 boyutu ile ele alınmıştır. Bir diğer hedef ise, matematik ve psikolojiye dayalı, karmaşık kararları düzenlemek ve analiz etmek için yapılandırılmış bir teknik olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemini kullanarak performans ölçme modelini oluşturan bileşenlerin önem ağırlıklarını belirlemektir. Tez çalışması kapsamında, AHP yöntemi ve saha çalışmalarından elde edilen verilerle temel performans göstergelerinin formülasyonu sağlanarak, kentsel dönüşüm projelerine yönelik sürdürülebilir performans ölçme modeli geliştirilmiştir. Performans ölçme modelinin bileşenleri, literatürde kentsel dönüşüm projelerine özgü proje performans göstergeleri ve sürdürülebilirlik göstergelerinin ayrıntılı incelenmesi sonucunda elde edilmiştir. Ayrıca saha çalışmalarında uzman değerlendirmeleri yapılarak söz konusu performans göstergelerinin geçerlilikleri değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlara göre, genel olarak inşaat sektöründe performans ölçüm sistemlerinin düşük düzeyde kullanıldığı belirlenmiştir. Bu sonuç, bu tez kapsamında önerilen kapsamlı, pratik performans ölçüm modeline duyulan ihtiyacı göstermektedir. Saha çalışmaları sonucuna göre, performans ölçme sistemlerinin benimsenmesi için en önemli motivasyon faktörler sırasıyla şöyledir: performans ölçümünün beklenen faydaları, danışmanların önerileri, müşteri ihtiyaçları ile beklentileri ve uluslararası proje ortaklarının beklentileri. Bu sonuçlar, inşaat projelerinde performans yönetiminin genellikle zorunlu olduğunda ve/veya üçüncü tarafça gerekli olduğunda gerçekleştirildiğini kuvvetle göstermektedir. Bu, genel yönetim sisteminde kullanılabilir performans ölçüm uygulamalarının geliştirilmesinin ne kadar önemli olduğunun bir başka göstergesidir. Ankete katılan uzmanların çoğu, gelecekteki projelerinde performans ölçme sistemlerini kullanmayı planladıklarını belirtmektedir. Model geliştirme aşamasında yapılan saha çalışmalarında 32 adet inşaat ve kentsel dönüşüm alanında farklı disiplinlerinde uzmanlığa sahip katılımcı yer almıştır. Önerilen modelin doğrulanması 21 farklı uzmanın katkılarıyla yürütülmüştür. Son olarak, 3 farklı kentsel dönüşüm projesinden 5 uzman geri bildirim sağlayarak model doğrulama sürecine dahil olmuştur. Model için hedef kullanıcı grubu, kentsel dönüşüm projelerinden uzmanları içermektedir. Ancak önerilen model, kamu görevlileri de dahil olmak üzere kentsel dönüşüm projelerinin tüm paydaşları tarafından kullanılabilir. Kapsamlı bir literatür çalışması ve konu uzmanlarından gelen geri bildirimlerin ardından, sürdürülebilir performansı ölçmek için birçok faktör önerilen modele dahil edilmiştir. Modelin bu unsurları kentsel dönüşüm, proje yönetimi ve sürdürülebilirliğin bir sentezini sunmaktadır. Tez kapsamında geliştirilen model, boyutlar, kriterler ve göstergelerle hiyerarşik olarak geliştirilmiştir. Saha Çalışması-A kapsamında, 1-7 ölçeğinde anahtar performans göstergelerinin önem ağırlıkları belirlenmiştir. Modelin bileşenlerinden olan kriterler ve boyutların da ikili karşılaştırmalar yapılarak önem sıraları tespit edilmiştir. Saha Çalışması-A'nın katılımcıları, kentsel dönüşüm projelerinde çalışan geniş bir yelpazedeki farklı disiplinleri temsil etmektedir. Saha Çalışması-A'da elde edilen sonuçlar genel olarak inşaat sektöründe performans ölçüm sistemlerinin düşük düzeyde kullanıldığını ortaya çıkartmaktadır. Ayrıca bu çalışma kapsamında çıkan sonuçlara göre daha önceki projelerinde proje performans ölçme sistemini kullanan uzmanlar için motivasyon faktörleri tercih oranlarına göre; performans ölçümünün beklenen faydaları (% 21,62), danışmanlık firmalarının tavsiyeleri (% 16,22) ve müşteri gereksinimleri (% 13,51) olarak sıralanmaktadır. AHP metodolojisi kullanılarak elde edilen sonuçlar, Sağlık ve Güvenlik (H & S) Performans Boyutu (0,23), Finansal Performans Boyutu (0,20), Çevresel Performans Boyutu (0,18)'nun kentsel dönüşüm projelerinin performansını ölçmek için en önemli parametreler olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, Sağlık ve Güvenlik Performansı'nın, genellikle yüksek düzeyde Sağlık ve Güvenlik riski taşıyan kentsel dönüşüm projelerinin başarısını ölçmek için en önemli parametre olarak belirlenmesinin önemi özellikle vurgulanmalıdır. Ayrıca, anket yine ön plana çıkan çevresel performans boyutu, inşaat projelerinde başarıyı tanımlarken sürdürülebilirlik konularının ana konu olması gerektiğini açıkça göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, kentsel dönüşüm projelerinde performans yönetimi için daha fazla sağlık ve güvenlik ve sürdürülebilirlik odaklı, kapsamlı çözümlere ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır. Sonraki adım olan Saha Çalışması-B kapsamında, geliştirilen modelin kullanılabilirlik, pratiklik ve işlevsellik açısından geçerliliği incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucuna göre önerilen model uzmanlar tarafından kentsel dönüşüm projeleri için sürdürülebilir performansın ölçülmesinde faydalı, pratik ve uygulanabilir olarak değerlendirilmiştir. Son olarak, geliştirilen kentsel dönüşüm projeleri için sürdürülebilir performans ölçüm modelini test etmek amacıyla Saha Çalışması-C gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen sürdürülebilir performans ölçme modeli ile 3 kentsel dönüşüm projesinin performansı ölçülmüş ve modelin performans ölçmedeki başarısı değerlendirilmiştir. Bu çalışma kapsamında önerilen kriterler ve anahtar performans göstergeleri, gelecekte karar vericilerin performansı artırmaya yönelik geri bildirimleri, ve ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir. Ayrıca tez kapsamında hazırlanan model, projelerdeki performansı ölçmek için mevcut sistemlere uyarlanabilir veya daha da geliştirmek için bir kılavuz olarak kullanılabilir. Bu tez kapsamında yapılan sürdürülebilir performans ölçme modelinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların orijinal katma değerli bölümleri şöyledir: Performansı etkileyen faktörler yerine performans göstergelerine odaklanılması, önceki performans ölçme modellerine tamamlayıcı yaklaşım, doğrulama süreci ve geliştirilen modelin nihai doğrulanmasını da içeren gerçek projelere entegre edilerek sonuçların incelenmesi. Ayrıca, bu çalışmada önerilen modelin öncelikle kentsel dönüşüm projelerine özgü olduğu unutulmamalıdır. Bu çalışmada geliştirilen model gelecekteki araştırmalar için bir temel olarak kullanılabilir ve alternatif proje türleri, paydaşlar ve/veya kuruluşlar bağlamında geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The rapid urbanization of today's world requires integrated policies to improve the lives of households. It could be claimed that the best way to address such problems in major cities is through sustainable urban regeneration where economical, ecological and social impacts of urbanization are examined and practiced thoroughly. The main purpose of this study is to develop a sustainable performance measurement model for urban transformation projects. This model will provide an opportunity to measure the performance of urban regeneration projects with a multi-criteria hierarchical approach consisting of key performance indicators. The first of the specific objectives is to identify sustainability performance indicators. Another specific objective is to determine the importance weights of the components that make up the performance measurement model using the Analytic Hierarchy Process method. The thesis study provided the formulation of the sustainable performance measurement model and key performance indicators for the urban transformation projects through the data obtained from the AHP method and field studies. The components of the performance measurement model were obtained from project performance indicators and sustainable indicators specific to urban regeneration projects in the literature. Also, performance components were presented for expert evaluations in field studies and their validity was evaluated accordingly. These results demonstrate a low-level utilization of performance measurement systems in the overall construction sector, which also indicate the need for a thorough, practical performance measurement model proposed for the purpose of this thesis. The most important motivating factors for adopting performance measurement systems were respectively: expected benefits of performance measurement, recommendations by consultants, client needs and expectations and requirements by international project partners. Other factors for adopting a performance measurement system voluntarily, such as becoming one of the best companies on a national and international scale and initiative of employees were ranked below. These results strongly suggest that performance management in construction projects is usually performed when it is mandatory and/or it is required by a third-party. This is another indication of a need for enhancing measurement practices in the overall management system. Also, most of the experts participating in the survey responded that they intend to utilize performance measurement systems in their future projects. Original value-added parts of the proposed model include; primary focus on performance indicators instead of factors affecting performance, complementary approach on previous performance measurement models, specifying model weights using AHP approach including a validation process and final verification of the developed model in real-life projects. It should also be noted that the proposed model in this study is primarily specific to urban regeneration projects. For the purpose of the study, 32 participants with expertise in different disciplines of construction and urban regeneration were involved in the model development phase. Validation of the proposed model was executed by contributions from 21 different experts. Finally, 5 experts from 3 different urban regeneration projects was involved in the model verification process by providing feedback. The results obtained using AHP methodology indicate that Health & Safety (H & S) performance dimension (0,23), Financial performance dimension (0,20), Environmental performance dimension (0,18) are the most important parameters for measuring the performance of urban regeneration projects. It should be emphasized that in this study, Health and Safety performance was ranked as the most important parameter for measuring the success of urban regeneration projects, which usually carry a high level of Health and Safety risk. Also, focusing on Environmental dimension in the survey results clearly indicate that sustainability issues should be the main topic when defining success in construction projects. These results reveal that there is a need for more sophisticated solutions for performance management in urban regeneration projects with more focus on Health & Safety and Sustainability. Most of the proposed KPI's determined as the output of this study are quantitative, which could be a good indication of the tendency of technical staff to rely on measurable results for project performance. The model developed in this study can be used as a baseline for future research and may be improved in the context of alternative project types, stakeholders and/or organizations.