Toplam kalite yönetimi çerçevesinde performans değerlendirmesi için bulanık bir model önerisi
A fuzzy model suggestion for performance evaluation in total quality management framework
  1. Tez No: 444770
  2. Yazar: EDA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Performans yönetimi, çalışanların daha uygun bir şekilde motive edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Benzer şekilde, toplam kalite yönetimi (TKY) de bütünsel kalite yaklaşımının benimsenmesi açısından önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında, TKY temel ilkelerinin performans yönetimi ilkeleri ile ilişkilendirilmesi ve her iki temel yaklaşım çerçevesinde Eyüp Belediyesindeki bazı müdürlüklerinin performanslarının karşılaştırılması hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda insan yargılarının daha iyi bir şekilde modellenebilmesi için Tip-2 Bulanık kümeler yaklaşımı kullanılmıştır. Tip-2 Bulanık Kümeler yaklaşımı henüz literatürde uygulama alanı olmayan Tip-2 Bulanık Analitik Ağ Süreci Yaklaşımının geliştirilmesi amacıyla tez kapsamında önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance management is so critically to motivate employees more suitably. Similarly, total quality management (TQM) has a great importance to adopt total quality approach by employees. In this study, main principles of TQM and performance management have been evaluated together and these criteria are associated with each other to prioritization of them. Then some departments of Eyup Municipality have been evaluated. For this aim, to address human evaluations more correctly type-2 fuzzy sets have been used and analytic network process (ANP) based on type -2 fuzzy sets is firstly presented on this study.