Obstrüktif uyku apne sendromunda aralıklı hipoksinin bir sonucu olarak serum solubl TNF-alfa reseptörü, PPAR-alfa ve nükleer faktör-kappa-beta düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluating the levels of serum soluble TNF-alpha receptors, PPAR-alpha and nuclear factor-kappa-beta as a result of intermittent hypoxia in obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 444769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN SÖZER, PROF. DR. HAFİZE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Kimya, Biochemistry, Chest Diseases, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS), uyku sırasında üst solunum yollarında tekrarlayıcı tam veya kısmi daralmalar ve sıklıkla kan oksijen desatürasyonu ile karakterize bir sendromdur. OUAS'ın etyolojisi henüz kesin olarak bilinmemekle birlikte sistemik inflamasyonu gösteren biyobelirteçlerin, hastalığın ağırlığıyla korelasyon göstererek hafif ve orta düzeylerde arttığı gösterilmiştir. Bu prospektif çalışmada; OUAS ile inflamasyon arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada epworth uykululuk skalası uygulanarak saptanmış olan gündüz uykululuk hali ile inflamatuar belirteçlerden tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α), tip 1 TNF reseptörü (sTNF-R1), peroksizom proliferatör-aktive reseptör-alfa (PPAR-α) ve nükleer faktör-ҡB (NF-ҡB) ilişkisi değerlendirildi. Aynı zamanda bu belirteçlerin hastaların klinik parametreler ile ilişkisi araştırıldı. Materyal ve Metod: Çalışmamızda polisomnografi (PSG) ile OUAS tanısı konulan 60 hasta ve 30 sağlıklı kontrolde PSG sonrası sabah açlık kan örneklerinde TNF-α, sTNF-R1, PPAR-α ve NF-ҡB düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Apne Hipopne İndeksine (AHİ) göre çalışma 30 kontrol, 31 orta OUAS (AHİ30) olmak üzere 90 olgudan oluşmaktadır. AHİ
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a syndrome characterized by recurrent complete or partial narrowing of the upper airways during sleep and frequent blood oxygen desaturation. Although the etiology of OSAS is not yet known, it has been shown that systemic inflammatory biomarkers are mildly and moderately elevated and correlate with the severity of the disease. In this prospective study; It is aimed to investigate the relationship between OSAS and inflammation. In this study, the relationship between daytime sleepiness determined by applying epworth sleepiness scale and tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), type 1 TNF receptor (sTNF-R1), peroxisome proliferator-activated receptor-alpha (PPAR-α), nuclear factor-ҡB (NF-ҡB) levels from inflammatory markers were evaluated. At the same time, the relationship between these markers and the clinical parameters of the patients was investigated. Material and Method: In our study, TNF-α, TNF-R1, PPAR-α and NF-ҡB levels were measured in fasting blood samples after polysomnography (PSG) in 60 patients with OSAS diagnosis by PSG and 30 healthy controls with ELISA method. According to the Apnea Hypopnea Index (AHI), the study consisted 90 cases including 30 controls, 31 middle OSAS (AHI30). AHI