Analitik bütçe ve performansa dayalı yönetim: Türkiye açısından bir değerlendirme
Analitical budget classification and performance based management: An assesment in terms of Turkey
  1. Tez No: 172939
  2. Yazar: ERSİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Dünyadaki gelişmeler sonucunda, özellikle son 30 yılda devlet- toplum- birey ilişkileri de belli ölçüde değişime uğramıştır. Devletin niteliğinin yeniden tanımlanması gündeme gelmiştir. Liberal yaklaşıma paralel olarak devletin piyasadan çekilmesi, bu alanda düzenleyici olması ve bunun yanında işleyişi aksatacak faaliyetlerden kaçınması genel kabul görmüştür. Bu husus kamu maliyesinin yeniden düzenlenmesini gerektirmiş ve daha az kaynak tüketen, küçük fakat etkin ve esnek bir kamu yönetimi anlayışı gelişmiştir. Ayrıca, bireylerin devletten daha iyi hizmet bekler hale gelmesi bu değişimin bir başka yönünü oluşturmaktadır. Dünyada“yeni kamu yönetimi”yaklaşımı olarak gelişen bu anlayışta kamu yönetimi sadece siyasal bir örgüt olarak değil aynı zamanda ekonomik bir örgüt olarak değerlendirilmektedir. Hatta kamu yönetiminin ekonomik yönü ön planda tutulmaktadır. Siyasal yönü ise“yönetişim”kavramı çerçevesinde esnetilip yumuşatılmaktadır. Mevcut olan çeşitli sorunların da etkisiyle ortaya çıkmış olan kamu yönetimindeki bu nitelik değişimi,“performansa dayalı yönetim”olgusunu beraberinde getirmiştir. Kamu yönetiminin özel sektör esaslarına göre, verimlilik, etkinlik, müşteri odaklılık, kalite gibi kavramlara dayalı olarak işlemesini ve küçülmesini öngören bu yönetim yaklaşımı dünyada yeni yeni uygulanmaya başlanmıştır. Mali sisteme yansıması temelde“performans esaslı bütçe”ile gerçekleşen performansa dayalı yönetim uygulaması ülkemizde de benimsenmeye başlanmıştır. Bu kapsamda mali sisteme yönelik bir tekim düzenlemeler yapılmıştır. Performans değerlendirmesi yapabilmek için bütçe temel araçtır. Çeşitli amaçlarla bütçe kod yapısı da değiştirilmiş olup, yeni kod yapısı IMF'nin GFS standartlarına dayalı olarak geliştirilmiştir. Bu yeni sınıflandırma sistemine“Analitik Bütçe Sınıflandırma Sistemi”adı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the reasons that changes in the world, especially in last three decades, relation among government- society- individual has been changed to some extend. Redefinition of government's characteristics has become a current issue. Likewise in liberal approach, it is generally accepted that government don't make market activities, being regulator in this field and government must avoid from activities which failures market This condition has entailed re-regulation of public finance and this has improved a public administration concept that expending less resource, small but more efficent and more flexible. Furthermore, that individuals become expecting better services from government is another aspect of changing. In this developing approach as“new public management”, public administration is evaluated not only a political organization but also an economic organization. Moreover, it is accepted that the economic aspect more important The political aspect is flexed and softened around the“governance”. This characteristic changing in public administration that has occurred via some problems in present has brought about“performance based management”approach. This management approach which is public administration must work as private sector based on productivity, effectiveness, focus on costumer, quality, and it made small has been put into practice newly. Performance based management that is applied in fiscal system via“performance based budgeting”, has accepted in our country, too. For this reason, a number of arranging has been made towards fiscal system. Budget is basic tool for performance evaluating. For various aims, budget code system has been changed and this new code system is improved based on IMF's GFS Standarts. This new classification system is called, in Turkish, as“Analitik Bütçe Sınıflandırma Sistemi”.